Острівний Кіпр планує подолати технічні перешкоди, необхідні для приєднання до Шенгенської зони, до кінця цього року. Країна сподівається стати членом цього простору, хоча й не має сухопутних кордонів з іншими країнами Європейського Союзу.
Про це заявив президент Кіпру Нікос Христодулідес, якого цитує видання Politico.
"Ми розв’язали всі політичні проблеми, пов'язані з лінією припинення вогню, а зараз завершуємо роботу над технічними деталями, необхідними для вступу до Шенгенської зони", — сказав Христодулідес під час конференції в Нікосії.
Кіпр є членом Євросоюзу з 2004 року. Хоча кіпріоти користуються свободою пересування на території всього ЄС, сам острів іще не є частиною Шенгенської зони.
Кіпр є унікальним випадком, оскільки з 1974 року острів розділений на Республіку Кіпр на півдні й окупований Туреччиною Північний Кіпр.
Якщо Кіпр приєднається до Шенгену, то "зелена лінія", яка зараз є буферною зоною, стане жорстким зовнішнім кордоном ЄС. Це призведе до необхідності паспортних перевірок на пунктах перетину, що змінить їхній статус і потенційно посилить напругу.
Посадовці Євросоюзу попередили, що повноправне членство в Шенгенській зоні вимагатиме внесення змін до регламенту про "зелену лінію", який регулює пересування через розділений острів.
Христодулідес також повідомив, що Кіпр перебуває на завершальній стадії скасування візового режиму зі США для кіпрських мандрівників. Очікується, що найближчим часом Кіпр відвідає американська делегація з цього питання, після чого зроблять відповідні оголошення.
Кіпр та Ірландія, які не мають сухопутних кордонів з іншими країнами Європейського Союзу, є єдиними країнами-членами ЄС, які не входять до Шенгенської зони.
Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року новими учасниками Шенгенської зони стали Болгарія та Румунія. Країни Європейського Союзу погодилися скасувати перевірки осіб на внутрішніх сухопутних кордонах із цими країнами та між ними.