1 038 день війни
Особовий склад
782 510
Танки
9 644
Артилерія
21 379
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 032
Крилаті ракети
3003
Гелікоптери
329
БПЛА
20 999
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,9
41,7
43,6
43,6
Святвечір перед Різдвом: традиції та звичаї 24 грудня
Фото: соцмережі

Святвечір перед Різдвом: традиції та звичаї 24 грудня

У вівторок, 24 грудня, у переддень Різдва Христового християни відзначають Святвечір. Згідно із традицією, ввечері, коли на небі з'являється перша зірка, родина сідає до святкового столу, на якому обов'язково має бути 12 пісних страв.

Про головні обряди, традиції та звичаї, яких варто дотримуватись у переддень Різдва — читайте у матеріалі TrueUА.

Головні традиції Надвечір'я Різдва Христового

Відранку господині готуються до Святої вечері. З появою першої зірки, яка символізує народження Христа, уся сім'я збирається разом та накриває стіл 12 пісними стравами. Таку кількість пов'язують із 12 апостолами. Важливо, що увесь день, аж до святкової вечері, не можна було нічого їсти. 

Головною стравою вечора є кутя — варена пшениця з маком, медом, волоськими горіхами та родзинками. Мак і горіх — символ достатку та родючості, а мед — символ міцного здоров'я та добробуту. Також серед традиційних страв: вареники, грибна юшка, голубці, риба, гриби, капуста, квасоля, узвар, пампушки, капусняк, вінегрет.

Обов'язково на святковому столі мають бути свічка, сіль та часник, який кладуть на чотири кути столу під скатертину, щоб відігнати від родини злих духів. Це символ очищення від гріха, який отруює людське життя, символ родючості та здоров’я. На стіл також ставлять тарілки для померлих родичів і для тих, кого зараз немає вдома.

Святвечір розпочинається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. За столом в жодному разі не можна сваритися, сперечатися і лихословити. У центральній та східній Україні діти носять вечерю до близьких родичів: онуки — до баби та діда, племінники — до тітки та дядька, хрещеники — до хрещених батьків.

Дідух та колядки — символи Різдва

У деяких регіонах на стіл ставлять український символ Різдва — дідух. Він має вигляд снопа пшениці або вівса спеціальної форми: з трьома, п’ятьма або сімома ногами й великою кількістю вузлів. У народі він символізує багатий врожай, добробут, безсмертя предків та оберега роду.

дідух

Після вечері починають колядувати та зустрічати колядників, нагороджуючи їх солодощами чи грошима. 

Нагадаємо, раніше ТrueUA публікував добірку милозвучних українських колядок для дітей будь-якого віку. 

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама