Дмитро Лубінець. Джерело: ombudsman.gov.ua

Що не так із законопроектом про мобілізацію: Лубінець пояснив, чому документ суперечить Конституції

Одразу декілька норм нового законопроекту про мобілізацію, який зараз розгуляють у Верховній Раді, суперечать Конституції України. Йдеться, серед іншого, про порушення прав і свобод громадян.

Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

"У цілому я, як омбудсман України, погоджуюся з тим, що нашій державі варто нормативно вдосконалити питання, які стосуються мобілізаційної підготовки та самої мобілізації. Однак це має відповідати нормам Конституції України та міжнародним угодам в галузі прав людини. На жаль, урядовий законопроект №10449 щодо правил мобілізації й цього разу має низку суперечливих норм", — зазначив він.

За його словами, низку зауважень до законопроекту озвучила його представниця зі соціальних і економічних прав Олена Колобродова під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Також відповідний лист вже відправили до профільного Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Лубінець зазначив, що загалом зауваження до нового законопроекту про мобілізацію зайняли аж дев’ять сторінок.

У своєму дописі в соцмережах він звернув увагу на деякі моменти. Зокрема, на нормативний казус у питанні порядку виїзду за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або виключені з нього в установленому порядку. Тут питання у відмітках: формулювання "зняти" та "виключити" з військового обліку (яке вказується у військовому квитку) на практиці стає проблемою, яка потребує урегулювання.

"У законопроекті йдеться й про те, що військове командування може встановлювати тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд із країни. Однак, згідно з вимогами статті 17 Конституції України, ЗСУ й інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян. Тож ці пропоновані зміни суперечать Конституції України", — додав омбудсмен.

Окрім того, додав він, у законопроекті пропонують передбачити обов’язок реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за невиконання якого останні несуть визначену Законом юридичну відповідальність.

"Проте таке положення законопроекту не відповідає положенням Конституції України, Закону України "Про захист персональних даних", правовим позиціям Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення права на особисте та сімейне життя", — наголосив Дмитро Лубінець.

Скріншот із Telegram-каналу Дмитра Лубінця

Скріншот із Telegram-каналу Дмитра Лубінця

Нагадаємо, що наприкінці січня Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець теж виступив проти надання додаткових повноважень територіальним центрам комплектування. На його думку, військові не мають обмежувати права цивільних громадян.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 06.02.2024 20:34