
Економіка Росії, заснована на війні та може наближатися до точки, коли стане "нестійкою". Водночас санкції не є панацеєю і завжди будуть обходитися, але дають мають ефект.
Про це заявив представник Євросоюзу з питань санкцій Девід О'Салліван, пише The Guardian.
"Можливо, у 2026 році ми дійдемо до точки, коли все це стане нестійким, тому що значна частина російської економіки була суттєво спотворена через розбудову військової економіки коштом цивільної економіки. Я думаю, що протистояння законам економічної гравітації може тривати лише певний час", — наголосив посадовець.
Медійники зауважили, що з моменту повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році ЄС ввів безпрецедентні 19 раундів санкцій проти Росії, спрямованих проти понад 2700 осіб і організацій, та зупинив торгівлю в широких економічних сферах, включаючи енергетику, авіацію, ІТ, товари розкоші та споживчі товари, діаманти та золото.
У виданні додали, що Євросоюзу поставив собі за мету переконати інші держави не дозволяти перепродаж європейських товарів до РФ, особливо компонентів, які можуть бути використані або перероблені для військових цілей.
Своєю чергою, О'Салліван зазначив, що блок досяг певного успіху в запобіганні прямому реекспорту критично важливих продуктів для зброї через Центральну Азію, Кавказ, Туреччину, Сербію, ОАЕ та меншою мірою через Малайзію. За його словами, більшість випадків обходу санкцій була пов'язана з економічними операторами, які бачили економічні можливості та заробляли гроші, а не з діями урядів.
Посадовець зауважив, що Китай надає підтримку Росії, хоча і не у формі прямих постачань військового обладнання. Окрім цього, він наголосив, що серед держав-членів ЄС значно зросла обізнаність про можливість продажу західних технологій іноземним дистриб'юторам, які потім постачають товари до РФ.
"Я не думаю, що ми повністю усунули цю проблему, але, на мою думку, ми її зменшили", — зауважив О'Салліван.
Він також зазначив, що ЄС успішно вжив заходів для протидії тіньовому флоту РФ. Йдеться про старі танкери з невідомими власниками, які транспортують російську нафту на експортні ринки Китаю та Індії. Станом на грудень майже 600 суден перебували під санкціями ЄС.
Нагадаємо, раніше агентство Bloomberg повідомляло, що російська оборонна промисловість може значно сповільнитися у 2026 році, адже Москва поставила у пріоритет економічну стабільність та збалансування фінансів, а не подальше збільшення витрат на війну в Україні.