У вівторок, 11 березня, на виборах у Гренландії найбільше голосів здобула партія Demokraatit, яка виступає за поступове просування до незалежності від Данії. Голосування відбувалося на тлі заяв Дональда Трампа про бажання заволодіти островом.
Про це повідомила агенція Reuters. Партія Demokratatit набрала 29,9% голосів після підрахунку всіх бюлетенів, порівняно з 9,1% 2021 року. Вона випередила іншу опозиційну партію Naleraq, яка виступає за швидку незалежність, — у неї 24,5%.
Керівна партія Ataqatigiit і її партнер Siumut, які теж прагнуть повільного шляху до незалежності, разом набрали 36% голосів, порівняно з 66,1% 2021 року.
"Ми поважаємо результати виборів", — заявив прем'єр-міністр Муте Егеде з Ataqatigiit.
Він зазначив, що вислухає будь-які пропозиції на майбутніх коаліційних переговорах.
"Люди хочуть змін. Ми хочемо, щоби більше бізнесу фінансувало наш добробут. Ми не хочемо незалежності завтра, ми хочемо хорошої основи", — прокоментував результати виборів лідер Demokraatit і колишній міністр промисловості та мінералів Єнс-Фредерік Нільсен.
Тепер він проведе переговори з іншими партіями, щоби спробувати сформувати керівну коаліцію.
Гренландія є колишньою колонією Данії та її територією з 1953 року. Вона отримала певну автономію 1979 року, коли сформували перший парламент, але Копенгаген усе ще контролює зовнішні справи, оборону та монетарну політику, а також надає економіці трохи менше ніж один мільярд доларів на рік.
Парламент Данії 2009 року ухвалив закон, який дозволяє мешканцям Гренландії проводити голосування щодо незалежності в будь-який час, який вони виберуть. Однак питання незалежності ускладнює фінансова залежність від Данії та невизначене майбутнє.
Під час останніх дебатів лідери п'яти партій, які зараз перебувають у парламенті, одностайно заявили, що не довіряють Дональду Трампу.
Нагадаємо, що на початку березня прем'єр-міністр Гренландії Муте Егеде відповів на коментарі американського президента, який у промові в Конгресі знову підтвердив свій інтерес взяти острів під контроль США. Він зазначив, що Гренландія не продається, і її "не можна просто взяти". Егеде зауважив, що майбутнє Гренландії вирішують самі гренландці.