У Сполучених Штатах завершили фінальну фазу клінічних досліджень новаторської вакцини проти ВІЛ. Вона показала надзвичайну ефективність на рівні 99 відсотків.
Про це йдеться у заяві дослідницького університету США Emory University.
Фахівці університету спільно з міжнародними партнерами з інших наукових центрів проводили розробку вакцини Ленакапавір. Вона розроблена на основі технології мРНК, яка раніше забезпечила успіх у створенні вакцин проти COVID-19. Щоб пероральні препарати, що запобігають повторному зараженню ВІЛ, були ефективними, пацієнт повинен робити певні дії, у тому числі відвідування лікаря кожні три місяці та, що найважливіше, дотримуватись послідовності.
Ці щоденні оральні антиретровірусні препарати, частіше звані PrEP (профілактика до контакту), такі як Truvada, є надзвичайно ефективними у профілактиці ВІЛ, але тільки якщо їх приймати щодня відповідно до інструкції. Ефективність Truvada значно знижується при незмінному прийманні.
Однак результати недавнього клінічного дослідження (Purpose-2), що фінансується Gilead і проведеного лікарями з Університету Еморі та Grady Health System, показують, що ін'єкція Ленакапавіра двічі на рік знижує ризик зараження на 96% в цілому, що робить ін'єкцію значно ефективнішою, ніж щоденний пероральний спосіб PrEP. Результати були нещодавно опубліковані в New England Journal of Medicine.
"Неймовірно бачити такий високий рівень ефективності — майже 100% — в ін'єкційному препараті, який людям потрібно приймати всього раз на шість місяців", — говорить Коллін Келлі, доктор медицини, провідний автор дослідження та професор Медичної школи Університету Еморі. "Це значний і глибокий прогрес у медицині, особливо для людей, чиї обставини не дозволяють їм приймати щоденні пероральні ліки, і для тих, хто належить до груп населення, які непропорційно сильно зачепили ВІЛ".
У рандомізованому подвійному сліпому клінічному дослідженні третьої фази, що порівнює ефективність двох препаратів, 99% учасників групи Ленакапавіру не заразилися ВІЛ-інфекцією. Під час дослідження лише двоє учасників групи Ленакапавіра, що складається з 2179 осіб, заразилися ВІЛ. Це можна порівняти з дев'ятьма новими випадками зараження ВІЛ у групі Truvada, в якій було 1086 осіб. Дослідження показало, що відданість ін'єкційному препарату була вищою, ніж до щоденного приймання пероральних таблеток.
Келлі, який також є співдиректором Центру досліджень СНІДу Еморі та заступником декана з досліджень в Еморі в Грейді, додає, що, хоча PrEP неймовірно ефективна у профілактиці інфекцій, однією з причин більшої ефективності ін'єкції у клінічному дослідженні стали складності, пов'язані з дотриманням щоденних таблеток.
"З часом ми бачимо, що близько половини людей, які починають приймати щоденний оральний PrEP, припиняють приймання протягом року через різні фактори", — говорить Келлі, посилаючись на відмінності в охороні здоров'я загалом. "Наявність ефективного ін'єкційного препарату, який потрібно лише двічі на рік, дуже важлива для людей, які мають проблеми з доступом до охорони здоров'я або збереженням прихильності до щоденного приймання пероральних таблеток".
Включення расово, етнічно та гендерно різноманітних учасників до клінічного дослідження було примітним, оскільки воно було репрезентативним для груп населення, непропорційно порушених ВІЛ у реальному часі. Наприклад, групи дослідження складалися з цисгендерних чоловіків та гендерно різноманітних людей у 88 місцях у Перу, Бразилії, Аргентині, Мексиці, Південній Африці, Таїланді та США.
Згідно з дослідженням, ті ж групи населення, які непропорційно сильно порушені ВІЛ, є тими ж групами населення, які мають обмежений доступ до PrEP — або можуть відчувати труднощі з постійним прийманням пероральних антиретровірусних препаратів — зрештою наголошуючи на необхідності більшої кількості варіантів. Дослідження також показує, що більш як половина нових випадків зараження ВІЛ по всій країні у 2022 році були серед цисгендерних геїв, і 70% з них були серед чорношкірих або латиноамериканців.
Нагадаємо, у Сполучених Штатах Америки 68-річний чоловік вилікувався від гострої мієлогенної лейкемії та досяг ремісії у боротьбі з вірусом імунодефіциту людини. Такого результату вдалося досягти завдяки введенню стовбурових клітин із рідкісною генетичною мутацією (гомозиготною CCR5 Delta 32).