Фото: сайт Кремля

У Вірменії набув чинності Римський статут: як це вдарить по Путіну

У четвер, 1 лютого, у Вірменії набув чинності Римський статут Міжнародного кримінального суду. Відтепер російського диктатора Володимира Путіна можуть заарештувати за ордером МКС, якщо він зважиться відвідати сусідню країну.

Про це повідомляє Armenpress.

За даними джерела, вірменський парламент ратифікував Римський статут 3 жовтня минулого року. Ще у листопаді Міжнародний кримінальний суд оголосив, що цей Статут для офіційного Єревану набуде чинності з 1 лютого 2024 року.

Реакція Росії на рішення Вірменії

У Російській Федерації невдоволені ратифікацією Вірменією Римського статуту, оскільки Міжнародний кримінальний суд 2023 року видав ордер на арешт Путіна за депортацію українських дітей.

Згідно з ордером МКС, країни, які ратифікували Римський статут, повинні будуть затримати главу Кремля під час візиту цих держав. Російське МЗС навіть направило ноту у зв'язку з відправленням урядом Вірменії Статуту на ратифікацію в Національні збори.

Видання наголошує, що рішення про приєднання до Римського статуту було ініційовано тим, що офіційний Єреван вбачає в цьому можливість притягнути Азербайджан до відповідальності за скоєні ним воєнні злочини.

Римський статут Міжнародного кримінального Суду

Міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд. Ухвалений на дипломатичній конференції в Римі 17 липня 1998 року та набрав чинності з 1 липня 2002 року. Станом на вересень 2019 року Римський статут підписали всього 155 держав (Україна — 20 січня 2000 року), але ратифікували 123 держави. Не підписали та не ратифікували його Китай, Індія, Білорусь, Туреччина, Казахстан й деякі інші країни. Росія та США підписували статут, але згодом відкликали підпис.

Римський статут встановлює основи функціонування МКС та визначає його юрисдикцію щодо найважливіших міжнародних злочинів, таких як геноцид, військові злочини, злочини проти людяності. Україна визнала юрисдикцію МКС з двох питань заявами Міністерства закордонних справ України, поданими 17 квітня 2014 року щодо справ Майдану і 8 вересня 2015 року щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, вчинених на її території. Наприкінці березня 2022 року правнича спільнота України запустила інформаційну кампанію із закликом до ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду. На важливості ратифікації цього документу для України наголосили в організації Human Rights Watch наприкінці квітня того ж року.

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт диктатора Володимира Путіна та уповноваженого президента Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Тепер російський президент Володимир Путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину — незаконної депортації та переміщення українських дітей. Його мають заарештувати за межами Росії та передати до міжнародного суду.

У Міністерстві зовнішніх справ Росії відреагували на видачу Міжнародним кримінальним судом ордера на арешт Путіна. Там заявили, що ці документи не мають жодного значення.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 01.02.2024 17:37