Голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування корупції у правоохоронних органах та судах Сергій Власенко прокоментував інформацію, яка з'явилася у засобах масової інформації щодо тиску на Вищий антикорупційний суд.
Відповідна заява Власенка з'явилася на сайті парламенту.
22 вересня видання "Дзеркало тижня" заявило, що влада почала здійснювати тиск на Вищий антикорупційний суд. Зокрема, Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань розслідування корупції у правоохоронних органах та судах буцімто закидує голову Вищого антикорупційного суду Віру Михайленко запитами, що виходять за межі її повноважень і не належать до компетенції ТСК.
Як пояснили журналісти 31 липня по кінець серпня до ВАКС надійшло три запити від ТСК за підписом голови комісії, депутата від партії "Батьківщина" Сергія Власенка та депутатське звернення від членкині комісії, депутатки "Слуги народу" Галини Третьякової. У документах йшлося про видатки із Державного бюджету, спрямовані на утримання ВАКС, майно й кошти, стягнуті ВАКС у дохід держави, забезпечення суддів охороною тощо.
"У Вищому антикорупційному суді зазначили, що аналіз питань, адресованих до ВАКС у цих документах свідчить про те, що "предмет уваги Комісії лежить поза площиною задекларованої мети її діяльності, а запитувана інформація не має зв'язку із завданнями, які стоять перед Комісією відповідно до постанови Верховної Ради України від 19 червня 2025 року М" 4511-ІХ"... Також у ВАКС вказали, що окрема інформація щодо суддів не підлягає розголошенню, оскільки може призвести до загрози життю та здоров’ю суддів і членів їхніх сімей", — заявили у виданні.
Голова Тимчасової слідчої комісії Сергій Власенко заявив, що 16 липня 2025 року було ухвалено рішення про направлення до правоохоронних органів, органів судової влади та інших державних органів звернень та запитів із законною вимогою, передбаченою Законом України "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України", надати інформацію про організацію діяльності відповідних органів, зокрема щодо видатків з Державного бюджету України на їх діяльність, фактичний розмір використаних коштів, штатну та фактичну чисельність працівників та розмір їх заробітної плати (за останні роки).
Посадовець запевняє, що такі запити були надіслані до всіх правоохоронних органів. Проте лише ВАКС нібито "демонструє відверте та упереджене ставлення до роботи Комісії, що проявляється у ігноруванні законних вимог щодо надання інформації на офіційні запити, грубому порушенні норм чинного законодавства України, а також в упереджених публічних коментарях, які містять спроби приписати комісії тиск на суд".
"Комісія жодного разу не втручалася в розгляд конкретних судових проваджень, що знаходяться на розгляді у ВАКС, і не запитувала інформацію щодо їх фігурантів. Звернення Комісії стосувалися виключно питань організації роботи та підсумків діяльності ВАКС. За наявною у Комісії інформацією, судді ВАКС та Апеляційної палати ВАКС користуються державною охороною з порушенням передбаченого законом порядку та наявністю ознак надмірного використання коштів Державного бюджету України. У зв’язку з цим Комісія скерувала відповідне звернення до ВАКС щодо зазначеного питання 2 вересня 2025 року. Відповідно до Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", державна охорона України має надаватися не всім суддям ВАКС", — наголосив нардеп.
Власенко зазначив, що 19 вересня комісія повторно скерувала до ВАКС та Апеляційної палати ВАКС вимогу щодо надання інформації про дотримання положень норм чинного законодавства щодо порядку надання державної охорони суддям ВАКС. Однак, за словами політика, "замість надання відповідей на законні вимоги Комісії, у засобах масової інформації почала з’являтись систематична інформація, що нібито Комісія здійснює тиск на ВАКС, що не відповідає дійсності".
Посадовець запевнив, що такі заяви з боку ВАКС та засобів масової інформації мають маніпулятивний характер, адже:
Крім того, Власенко зазначив, що "керівництво ВАКС почало вести незрозумілі дискусії з комісією, вдаватися до політичних ігор з використанням термінів не передбачених чинним законодавством України".
"Такі прояви протидії ВАКС діяльності Комісії можуть свідчити про спроби приховати інформацію від Верховної Ради України та (або) навмисне затягування часу з метою замаскувати порушення законодавства. Комісія найближчим часом скерує запит до ВАКС щодо того, в який спосіб суддям ВАКС надаються квартири (службове житло), яке з часом приватизується суддями ВАКС. Комісія має інформацію, що деякі судді ВАКС отримали у власність квартири з порушенням порядку. Очевидно, що, наприклад, спроба виділити дві квартири на сім’ю одного судді виглядає як очевидний прояв корупції, що є предметом розслідування Комісії. Комісія й надалі здійснюватиме свої повноваження та проводитиме розслідування фактів корупції, у тому числі в судах, незалежно від будь-яких маніпулятивних заяв чи наклепів про нібито тиск на когось", — додав Власенко.
Нагадаємо, раніше журналіст Євген Плінський повідомляв, що ВАКС змінив розмір застави для генерального директора ДП "Ліси України" Юрія Болоховця, якого підозрюють у незаконному збагаченні та кураторстві великої кількості лісових схем.