Підписання рамкової угоди про використання ресурсів між Україною та Сполученими Штатами Америками перебуває під загрозою зриву. У Києва та Вашингтона виникли розбіжності щодо умов оформлення цього документа.
Таку інформацію оприлюднило видання Financial Times. Журналісти зазначили, що, коли літак з першою віце-премʼєр-міністеркою України Юлією Свириденко вже вирушив до США, представники американського міністра фінансів Скотта Бессента сказали їй, що вона повинна "бути готова підписати всі угоди або повернутися додому".
Як заявили два українські посадовці, Вашингтон хоче одночасно підписати як рамкову угоду, так і окрему, детальнішу — про інвестиційний фонд, який керуватиме доходами від видобутку корисних копалин.
Ще одне джерело медійників, обізнане з позицією США, заявило, що переговори про угоду не завершилися, оскільки Україна нібито спробувала "переглянути умови" документа, узгоджені на вихідних.
А ось українські джерела пояснили виданню, що інформація США є неточною, і що Київ не може підписати обидва документи в середу. Адже угоду про фонд має ратифікувати Верховна Рада перед підписанням.
Однак американці наполягають на тому, щоб українці підписали як рамкову угоду, так і детальну угоду про фонд, яка би завершила повну угоду щодо корисних копалин у середу.
Людина, знайома з позицією США, заявила медійникам, що переговори не завершилися, оскільки Україна намагалася переглянути умови, узгоджені на вихідних.
Джерело додало, що високопосадовці США стурбовані тим, що це знизить прозорість і підзвітність, але угоду все ще можуть підписати вже сьогодні, якщо Україна повернеться до початкових умов.
"Президент Трамп заявив, що час для цього настав зараз, і ми рухаємося з усією швидкістю до цієї мети. США прагнуть швидкого укладення цієї життєво важливої угоди та забезпечення міцного миру в Україні", — заявив речник Міністерства фінансів США.
Нагадаємо, раніше сьогодні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповідав, що в проекті угоди про рідкісноземельні метали між Україною та США узгоджують останні деталі. Її можуть підписати найближчої доби.
За його словами, нова військова допомога від США Україні може стати частиною внеску країни у фонд щодо рідкісноземельних металів. При цьому Вашингтон визнає внесок Києва у глобальну безпеку світу.