У четвер, 6 червня, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект №10392 про академічну доброчесність. Він передбачає відповідальність за написання наукових робіт за допомогою штучного інтелекту і плагіат у науковій діяльності.
Документ опубліковано на сайті парламенту.
Згідно із пояснювальною запискою, мета проекту закону — зростання культури академічної доброчесності в усіх закладах освіти і наукових установах, утвердження цінностей академічної доброчесності як в академічному середовищі, так і в суспільстві загалом.
Закон буде поширюватися на:
Так, освітня та наукова установа буде зобов’язана мати внутрішню систему забезпечення академічної доброчесності.
Водночас, у документі наголошується, що за порушення закону про академічну доброчесність особа може бути позбавлена вченого звання. Також за порушення академічної доброчесності осіб, що займаються науковою або науково-технічною експертизою можуть позбавити свідоцтва про акредитацію, а роботодавець може розірвати трудовий договір.
Наголошується, що особа не може вважатися автором академічного твору, якщо він сформований (згенерований) за запитом особи комп’ютерною програмою в автоматичному режимі.
До академічної відповідальності може бути притягнута особа, яка на час вчинення нею порушення академічної доброчесності досягла 14- річного віку.
"Реалізація проекту дозволить не лише активізувати формування академічної культури в академічній спільності, підвищити якість освітнього процесу та наукової діяльності, збільшити довіру до результатів навчання та наукових результатів наших вчених, а й сформувати у підростаючих поколінь той ціннісний фундамент і стрижень, який забезпечить економічне зростання всього суспільства, зниження рівня корупції, збільшить повагу до результатів інтелектуальної діяльності інших людей, один до одного та підвищить відповідальність за доручену сферу роботи", — наголошується у пояснювальній записці.
Нагадаємо, у дисертації колишнього міністра освіти Сергія Шкарлета підтверджено плагіат. Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) ухвалило з цього приводу остаточне рішення та звернулося до Міністерства освіти та науки України з поданням про позбавлення Шкарлета наукового ступеня доктора економічних наук.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими