Україна запропонувала Сполученим Штатам Америки власний план стосовно припинення вогню в Україні. Це документ із п'яти пунктів, які Київ вважає найважливішими в мирному процесі.
Таку інформацію оприлюднили журналісти видання Telegraph, які послалися на власні джерела.
"Як і раніше, зберігаються серйозні розбіжності з американським планом зі семи пунктів, який з'явився цього тижня", — зробили висновок аналітики видання.
Вони також додали, що в основі документа — наполеглива вимога про те, щоби Крим — українська земля, анексована військами Володимира Путіна 2014 року, — офіційно не визнавався російською територією.
Подробиці вимог, висунутих Україною, розкрито в плані з п'яти пунктів, який, за словами президента України Володимира Зеленського, перебуває на столі у Трампа.
Український президент уже встигнув висловитися про план на прес-конференції в ПАР.
"Після пропозиції США з'явилися й інші документи, я вважаю, що зараз цей формат, цей документ лежить на столі у президента Трампа. Усе, що суперечить нашим цінностям або нашій конституції, не може бути частиною будь-яких угод", — констатував Зеленський.
Вимоги, з якими ознайомилися журналісти The Telegraph, показують, що Україна сподівається фактично усунути будь-яке офіційне міжнародне визнання російського суверенітету над Кримом або іншими окупованими територіями.
Пункти один і два фокусуються на формулюванні будь-якої мирної угоди як "заснованої на міжнародному праві, а не на капітуляції", з особливим попередженням про можливий напад Китаю на Тайвань.
"Вони також наголошують на важливості чітких "гарантій безпеки" як ціни за будь-яку перспективну мирну угоду, в межах якої Україна поступиться територією Росії, нехай навіть на тимчасовій основі", — розкрили деталі журналісти.
Третій пункт — "це спроба відібрати у Трампа контроль над переговорами та повернути Україну в центр мирного процесу".
Четвертий пункт — попередження як для США, так і для НАТО, що дозвіл Росії контролювати Крим дає їй змогу загрожувати не тільки нападами на Україну, а й на чорноморських союзників — Туреччину, Румунію та Болгарію.
П'ятий і останній пункт засвідчує, що Росії не можна дозволяти використовувати угоду для обмеження чисельності збройних сил або оборонно-промислової бази України.
Нагадаємо, що прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що припинення вогню в Україні можуть оголосити до літа. Однак у цьому процесі необхідними є гарантії від США.