Колаж TrueUA

Військові пояснили важливість повернення "вишок Бойка" під контроль України

Так звані "вишки Бойка" росіяни використовували для відстеження надводної обстановки в акваторії Чорного моря. Після повернення їх під контроль України країна-агресорка втратила цю можливість.

Про це повідомив речник Військово-Морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук, пише "Суспільне". Він пояснив, що ці газовидобувні платформи мають вагоме значення як загалом для України, так і для Одеської області. Це дає можливість українським військовим покращити систему охорони та оборони узбережжя.

"Як ви бачили відео ГУР, вони демонтували обладнання, яке росіяни використовували для того, щоб відстежувати надводну обстановку в акваторії Чорного моря, до речі, в нашій акваторії. Це дозволяє нам залишити їх без відповідної інформації, вони не зможуть вчасно реагувати або щось планувати в нашій акваторії. Тому значення це має велике і для Одеської області в першу чергу. Це безпекове питання", — сказав Дмитро Плетенчук.

Військовий додав, що проведенню операції зі звільнення вишок посприяли берегові ракетно-артилерійські сили ВМС, які унеможливили появу ворожих кораблів біля газовидобувних платформ. За його словами, нині безпеку у Чорному морі забезпечують Військово-Морські сили, однак говорити про повний контроль над цією акваторією можна буде тоді, коли буде перевага у повітрі.

"Повернення повного контролю над цією акваторією, ми кажемо про 25 тисяч квадратних кілометрів, відбудеться тоді, коли ми зможемо повноцінно панувати у повітрі. Сподіваємось, що цю проблему нам допоможе вирішити наявність нових зразків озброєння, на кшталт F-16, які зможуть забезпечити безпеку у повітрі над всією акваторією", — сказав Плетенчук.

"Вишки Бойка": від окупації до звільнення

Бурові газо- та нафтовидобувні платформи біля узбережжя Криму в Чорному морі отримали назву "вишки Бойка" тому, що угодою щодо їхнього придбання займався Юрій Бойко — міністр енергетики часів Віктора Януковича. У парламенті дев'ятого скликання він представляв заборонену політсилу "Опозиційна платформа — За життя". 

Бурові газовидобувні платформи В312 та В319 називаються "Петро Годованець" та "Україна". Вони були збудовані в Чорному морі біля берегів Криму 2010 та 2012 років відповідно. Тоді вони оцінювалися у 400 мільйонів доларів кожна. 

Вишки були розташовані у територіальних водах України на Одеському газовому родовищі: у відносній близькості до острова Зміїний та за 100 км від Одеси. Після анексії Криму 2014 року Росія привласнила ці бурові платформи й перейменувала їх на "Крим-1" та "Крим- 2". У грудні 2015 року платформи були переміщені до Голіцинського родовища біля узбережжя окупованого Криму.

вишки Бойка

Розташування "вишок Бойка" на мапі

Від моменту захоплення "вишок" Росія проводила незаконний видобуток газу на українському шельфі під охороною кораблів свого "Чорноморського флоту" та спецназу, який постійно перебував на платформах.

У 2022 році російські війська встановили на кожній із чотирьох викрадених установках засоби радіоелектронної розвідки та боротьби, вертолітні майданчики. Йдеться про РЛС типу "Нева" та гідроакустичні системи, завдяки яким окупанти контролювали надводний, повітряний і підводний простір у північно-західній частині Чорного моря між Кримом та Одесою.

Власником установок є українське державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз". Його 100% акцій належать НАК "Нафтогаз України".

20 червня 2022 року Збройні сили України завдали ракетного удару по "вишках Бойка", тим самим позбавивши росіян можливості добувати газ у Чорному морі.

11 вересня 2023 року Головне управління розвідки поінформувало, що Україна повернула під свій контроль "вишки Бойка". За даними ГУР, спецпризначенці захопили під час своєї операції цінні трофеї. Зокрема запас вертолітних боєприпасів типу некерованих авіаційних ракет та радіолокаційну станцію "Нева", яка відстежує рух кораблів у Чорному морі.

Нагадаємо, у розвідці показали унікальні документальні світлини таємної спецоперації на газовидобувних платформах, так званих "вишках Бойка" у Чорному морі.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 12.09.2023 01:45