1 153 день війни
Особовий склад
941 770
Танки
10 679
Артилерія
26 659
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 139
Крилаті ракети
3 148
Гелікоптери
335
БпЛА
33 270
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Яким буде рівень безробіття у 2025 році: прогноз НБУ щодо ситуації на ринку праці
Фото: Pixabay

Яким буде рівень безробіття у 2025 році: прогноз НБУ щодо ситуації на ринку праці

У 2025 році кількість безробітних зменшуватиметься. Проте дефіцит робочої сили залишатиметься значним та обмежуватиме відновлення економіки.

Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку України за січень 2025 року.

Аналітики очікують, що під впливом зростання попиту на робочу силу безробіття поступово зменшуватиметься, але все ще залишатиметься вищим за рівень до повномасштабного вторгнення. Диспропорції на ринку праці зберігатимуться на прогнозному періоді насамперед через обмежену пропозицію робочої сили відповідної кваліфікації. 

"Наразі ці диспропорції формуються під впливом міграції за кордон та мобілізаційних процесів. У міру подальшої нормалізації умов функціонування економіки та відповідного посилення попиту на робочу силу диспропорції визначатимуться повільним поверненням мігрантів в Україну через їхню адаптацію до життя за кордоном, виїздом українців з метою об'єднання родин і відновленням трудової міграції", — пояснили в НБУ.

У регуляторі прогнозують, що очікуване повернення демобілізованих до цивільного життя збільшить пропозицію робочої сили. Проте можливі додаткові виклики для ринку праці в частині посилення регіональних та галузевих диспропорцій. Тож попит на кваліфікованих працівників зберігатиметься підвищеним на прогнозному горизонті, що визначатиме подальше збільшення зарплат у приватному секторі. На тлі збереження м’якої фіскальної політики це стимулюватиме й зростання споживчого попиту.

Ринок праці у 2024 році

Торік проблема браку працівників загострювалася, а ринок праці залишався стисненим. Однак у другій половині 2024 року рівень робочої сили дещо зріс, як і кількість нових резюме. Ймовірно, українці поверталися до пошуку роботи завдяки подальшому збільшенню зарплат. Проте наслідки війни й надалі обмежували пропозицію робочої сили, адже кількість мігрантів за кордон упродовж 2024 року зросла на близько 500 тисяч. Також на ринок праці впливали мобілізаційні процеси.

Натомість попит на робочу силу у 2024 році залишався високим, а брак працівників обмежував можливості нарощування виробництва та впливав на зростання виробничих витрат. 

"У результаті навантаження на одну вакансію було навіть нижчим, ніж показники 2021 року, що сприяло зниженню безробіття впродовж минулого року", — йдеться  у звіті НБУ.

Нагадаємо, за словами директорки Державної служби зайнятості Юлії Жовтяк, до початку повномасштабної російсько-української війни служба зайнятості щороку обслуговувала близько мільйона безробітних громадян, втім наразі кількість таких людей значно зменшилась.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама