Фото: Офіс президента

Заблоковано 1,5 млн тонн агропродукції: Зеленський розповів, як Росія морить голодом десятки країн

У середу, 31 травня, президент Володимир Зеленський заявив, що наразі один із трьох портів, які були погоджені в межах Чорноморської зернової ініціативи, заблокований. Там накопичено півтора мільйона тонн агропродукції.

Про це гарант повідомив під час відеозверненняЗокрема, йдеться про порт "Південний" на Одещині.

"Нині з трьох портів, які були погоджені в межах Чорноморської зернової ініціативи, порт "Південний" фактично заблокований. Понад півтора мільйона тонн агропродукції накопичено в одному "Південному". І це зерно, яке очікують щонайменше десять країн світу, зокрема Туреччина, Єгипет, Бангладеш, Китай. Очевидно: що менше продовольства постачається в ці країни, у ці регіони, то вищі там ціни на їжу, то більше втрачають люди в цих країнах зі своїх сімейних бюджетів", — розповів очільник держави.

За словами Зеленського, блокада одного порту в Україні створює надзвичайно серйозні ризики для різних народів. Причому зокрема для тих, відносинами з якими Росія ще й намагається спекулювати.

"Світ знає, яку фундаментальну роль наш морський зерновий експорт відіграє для продовольчої безпеки. Та й загалом безпека в Чорному морі, дієвість норм міжнародного права щодо мореплавства — це глобально важливий безпековий чинник. Усі морські країни світу зараз бачать, що може загрожувати їхнім портам, їхнім акваторіям, якщо Росії зійде з рук блокування мореплавства в Чорному морі", — зауважив президент.

Зернова угода: що відомо

Через тероризм росіян у Чорному морі було заблоковано продаж українського зерна. Внаслідок цього низка країн опинилися на межі голоду, а вартість продовольства у світі значно зросла. У зв'язку з цим у липні 2022 року за посередництва Туреччини Росія та Україна уклали угоди з ООН  про відновлення експорту української агропродукції Чорним морем через порти  "Чорноморськ", "Одеса" та "Південний". Представники Росії, Туреччини та ООН перевіряють кораблі, що прямують до та з українських портів, у рамках цієї угоди.

У березні поточного року міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що угоду про роботу цього коридора було продовжено на 120 днів, тоді як рашисти заявили, що вони погодили це лише на 60 днів. Також країна-агресорка пригрозила розірванням домовленості, якщо не будуть виконані її вимоги. 

Водночас Росія свідомо гальмує процес перевірки суден. Так, 17 квітня у Чорному морі Російська Федерація заблокувала близько 50 суден з українським зерном. Також Чорноморський зерновий коридор вкотре був призупинений 26 квітня російською стороною.

У Центрі стратегічних комунікацій вважають, що Росія зловживає своїми повноваженнями в межах зернової ініціативи для навмисного гальмування трафіку суден, підтримуючи режим напівблокади. Москва висуває неприйнятні умови (скасування важливих санкцій) для пролонгації зернової ініціативи.

Нагадаємо, 17 травня угоду про Чорноморський зерновий коридор було продовжено ще на два місяці

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 31.05.2023 23:25