Президент України Володимир Зеленський планує наступного тижня відвідати Вірменію на тлі зростання напруженості між цією південнокавказькою країною та Росією. Візит українського лідера, ймовірно, відбудеться 4 березня.
Про це повідомляє вірменська служба "Радіо Свобода" з посиланням на дипломатичне джерело. Ймовірно, візит відбудеться 4 березня, повідомило джерело, додавши, що тоді Зеленський також поїде до Азербайджану.
У МЗС Вірменії різко відмовилися ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію, зазначивши лише, що інформують громадськість про візити іноземних лідерів "своїм часом".
Тимчасовий повірений у справах України в Єревані Валерій Лобач також стримано відгукнувся про можливість такої поїздки.
"Весна принесе позитивні події у Вірменію", — сказав він журналістам 23 лютого.
Новина про можливу поїздку Зеленського з'явилася після недавніх візитів прем'єр-міністра Нікола Пашиняна до Німеччини та Франції, під час яких він посилив критику Росії. Зокрема, Пашинян вперше засудив російське вторгнення в Україну, заявивши, що воно порушило декларацію від грудня 1991 року, в якій нові незалежні радянські республіки визнали кордони одна одної радянських часів.
Законодавці, які представляють керівну партію Пашиняна "Громадянський договір", у понеділок надали більше натяків на те, що український президент, який не відвідував жодної небалтійської колишньої радянської держави з початку війни з Росією, має відвідати Єреван.
"Зрештою, президент України є обраним лідером своєї країни, і, як і інші глави держав, він може відвідувати Вірменію, якщо немає особливих перешкод", — сказав один із них, Бабкен Тунян.
Інший провладний депутат Гагік Мелконян заявив, що "нам байдуже, як відреагує чи не відреагує Росія [на візит Зеленського]".
Відповідної реакції з боку Москви поки не було, але 19 лютого речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія і Вірменія зараз мають "діаметрально протилежні погляди" на війну в Україні.
Відносини між двома давніми союзниками ще більше погіршилися в останні місяці, а МЗС Росії звинуватило Пашиняна в їх "знищенні".
Дмитро Суслов, старший аналітик пов’язаної з Кремлем Ради зовнішньої та оборонної політики Росії, заявив, що візит Зеленського до Вірменії може означати "точку неповернення" у розриві двосторонніх зв’язків. Суслов заявив, що це буде частиною зусиль Заходу переорієнтувати Вірменію на Сполучені Штати та Європейський Союз.
Лідери вірменської опозиції висловили серйозну стурбованість з приводу далекосяжних змін у традиційній зовнішній політиці Вірменії, заявивши, що вона є необачною за відсутності гарантій безпеки чи військової допомоги, запропонованої західними державами.
Пашинян розпочав очевидне зближення з Україною минулого року, попри рішучу підтримку Києва Азербайджану в нагірнокарабаському конфлікті.
Нагадаємо, 23 лютого прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про призупинення участі його країни в Договорі про колективну безпеку. Водночас він різко розкритикував дії російської влади на території Вірменії, зокрема, відкриті заклики до населення "повалити владу".
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими