Візит генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Російську Федерацію та його намірів зустрітися з главою Кремля Володимиром Путіним відкрито засудила коаліція громадських організацій "Україна. П’ята ранку" та ГО "Центр громадянських свобод".
Текст заяви опублікований на сайті ГО Truth Hounds, яка є ініціатором звернення та входить до цієї коаліції.
Громадські організації нагадали, що російський диктатор Путін перебуває під ордером на арешт від Міжнародного кримінального суду, тому ця зустріч "підриває авторитет МКС та цінності, на яких базується ООН".
"Цей крок має вигляд ігнорування міжнародного правосуддя та ставить під сумнів нейтралітет ООН у конфлікті. Ми закликаємо міжнародну спільноту реагувати на цю ситуацію та запобігати подібним порушенням у майбутньому", — йдеться у зверненні ГО.
Також громадські активісти звернулися до Асамблеї держав-учасниць Римського Статуту та відповідних органів Організації Об'єднаних Націй із закликом відреагувати на ситуацію, яка склалась за участю генсека ООН, а також вжити заходів щодо недопущення таких інцидентів у майбутньому.
Організації також закликають Міжнародний кримінальний суд та Офіс прокурора МКС відреагувати на зустріч представника ООН з Путіним, оскільки вона підриває авторитет рішень МКС та розслідування найсерйозніших злочинів, що викликають занепокоєння всієї міжнародної спільноти, і які загрожують миру, безпеці та добробуту в усьому світі.
Окрім цього, ГО просять Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду, відповідно до статті 18 Договору про відносини між ООН та МКС, запитати від Гутерреша будь-яку інформацію, що була отримана під час його зустрічі з підозрюваним Путіним і може бути корисною для слідства.
Міністерство закордонних справ України рішуче засудило поїздку генсека ООН до країни-агресорки та наголосило, що цей крок шкодить репутації організації.
"Генеральний секретар ООН відхилив запрошення України на перший Глобальний саміт миру у Швейцарії. Натомість він прийняв запрошення до Казані від військового злочинця Путіна. Це неправильний вибір, який не сприяє справі миру. Він лише шкодить репутації ООН", — йдеться у повідомленні.
Заступник речника генсека ООН Фархан Гак, щоб виправдати візит Гутерреша заявив, що поїздка — є "стандартною практикою". При цьому його позиція стосовно російської війни проти України залишається незмінною.
"Генеральний секретар бере участь у саміті БРІКС, як він це робив раніше в Південній Африці, оскільки це є стандартною практикою для участі в засіданнях організацій з великою кількістю важливих держав-членів, таких як G7 та G20", — сказав Гак.
Заступник речника генсека додав, що "ця зустріч має велике значення для роботи ООН з країнами БРІКС, що представляють близько половини населення земної кулі". Водночас він зауважив, що Гутерреш "з нетерпінням чекає на зустріч із президентом Володимиром Зеленським у зручний для обох сторін час, як про це домовлялися у вересні".
"Що стосується вашого запитання про зустріч з Путіним, то генеральний секретар підтвердить свою добре відому позицію стосовно війни в Україні та умов справедливого миру, заснованого на Статуті ООН, міжнародному праві та резолюціях ООН", — заявив заступник речника.
БРІКС — міждержавне об'єднання, створене у 2006 році. Російська Федерація з 1 січня обіймає посаду голови організації. Крім країни-агресорки, а також Бразилії, Індії, Китаю та ПАР, з початку 2024 року до БРІКС приєдналися Єгипет, Ефіопія, Іран, ОАЕ та Саудівська Аравія.
Нагадаємо, аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що під час саміту БРІКС кремлівський диктатор Володимир Путін, можливо, намагатиметься створити механізми для посилення своїх військових сил в Україні.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими