Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та інші європейські лідери використали саміт з питань безпеки в Лондоні для демонстрації підтримки України. Окрім цього, політики намагалися відновити діалог між президентом Володимиром Зеленським та американським лідером Дональдом Трампом.
Як повідомляє видання Bloomberg, зустріч у Лондоні стала частиною ширших дипломатичних зусиль після напруженої перепалки між Зеленським і Трампом, яка сталася 28 лютого у Білому домі.
Європейські лідери, зокрема президент Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні та Кір Стармер, працювали над врегулюванням відносин між Зеленським та Трампом, а також над посиленням обороноздатності Європи. Так, за підсумками саміту Макрон заявив, що деякі країни підтримують ідею тимчасового припинення вогню, щоб розглянути можливість розгортання миротворчої місії.
Водночас британський урядовець зазначив, що конкретних домовленостей щодо термінів припинення бойових дій досягнуто не було. Велика Британія та Франція прагнули створити те, що Стармер назвав "коаліцією охочих" брати участь у миротворчих силах і допомогти запевнити Київ у міцності будь-якого миру.
Видання зазначає, що Лондон та Париж мають на меті передати Трампу найближчими днями угруповання "Європа-плюс", включаючи країни, що не входять до ЄС, потенційно включаючи Канаду, щоб отримати його підтримку.
"З моїх дискусій протягом останніх днів ми дійшли згоди, що Великобританія, Франція та інші працюватимуть з Україною над планом припинення бойових дій. Тоді ми обговоримо цей план зі Сполученими Штатами", — зазначив Стармер.
Водночас європейські дипломати зауважують, що не всі представники команди Трампа готові відмовитися від переговорів з Україною, попри загострення відносин із Зеленським. За даними джерел, сам Трамп дотримується м'якшої позиції, ніж деякі його радники, які нібито наполягали на відставці Зеленського як умові для досягнення угоди.
Впродовж вихідних Макрон, Мелоні та Стармер особисто спілкувалися з Трампом та Зеленським. Лідери намагаються повернути двох президентів до діалогу. Політики сподіваються, що шлях до відновлення раніше запланованої угоди щодо видобутку корисних копалин залишається відкритим, оскільки адміністрація Трампа розглядає її як один із способів стримування подальшої російської агресії.
Втім, переконати Трампа в необхідності співпраці з Європою буде складним завданням. Американська сторона дала зрозуміти, що очікує публічних вибачень від Зеленського перед тим, як розпочати новий етап переговорів.
"Потрібно відновити будь-який інтерес до добросовісних переговорів, перш ніж президент Трамп захоче знову брати участь у всьому цьому", — зазначила директорка національної розвідки адміністрації Трампа Тулсі Габбард.
Обговорюється також питання призначення спільного спеціального посланця для представлення позиції Європи на можливих мирних переговорах. Bloomberg зауважує, що у цьому питанні існують великі розбіжності всередині Євросоюзу, зокрема через позицію Угорщини та Словаччини, які підтримують підхід Трампа щодо України.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявив, що він готовий знову зустрітися з американським лідером Дональдом Трампом після невдалих переговорів, які відбулися 28 лютого у Вашингтоні. Очільник держави також вважає, що ще може врятувати свої стосунки з Трампом.