Данія хоче, щоб Європа використала весь свій правовий арсенал проти Угорщини за порушення основних прав блоку, зокрема шляхом використання Договору про створення Європейського Союзу — призупинення права голосу країни. Копенгаген переконаний, що Будапешт порушує головні цінності ЄС, в тому числі блокуючи вступ України.
Про це повідомляє Politico.
"Ми все ще спостерігаємо порушення фундаментальних цінностей", – сказала журналістам міністр європейських справ Данії Марі Б’єрре в Орхусі, де Європейська комісія перебуває з візитом, оскільки Копенгаген перебирає на себе головування в Раді ЄС. "Ось чому ми продовжимо процедуру за статтею 7 та слухання щодо Угорщини".
Стаття 7 — це пункт договору ЄС, який дозволяє країнам голосувати за виключення або покарання члена, який порушує правила блоку. Це широко вважається правовим варіантом у сфері ядерної енергетики, який ЄС поки що не використовує, попри заяви Брюсселя про порушення Угорщиною його законів.
Б'єрре сказала, що блок також повинен розглянути питання про обмеження доступу до фондів ЄС для країн, які порушують європейське законодавство.
Міністр розкритикував постійне блокування Угорщиною членства України в Європейському Союзі, заявивши, що Данія "готова розглянути всі політичні та практичні рішення для нашого руху вперед".
Якщо країни ЄС вирішать посилити свою поточну процедуру за статтею сьомою, вони можуть позбавити Угорщину права голосу з таких аспектів європейської політики, як розширення, що позбавить Будапешт можливості накладати вето на членство України. Однак дипломати застерігають, що для цього просування потрібна щонайменше повна підтримка Парижа та Берліна, щоб згуртувати решту блоку — підтримка, якої досі бракувало.
Оскільки Угорщина все ще рішуче проти членства України, існують припущення, що Європейська Комісія може вирішити продовжити роботу з Молдовою щодо членства, офіційно відкривши переговорний "кластер" найближчими днями. Молдова та Україна рухаються синхронно до членства в ЄС, тому їх роз'єднання буде суперечливим.
Але Б'єрре сказала, що Данія не готова розділити дві заявки на членство: "Наша мета все ще полягає у відкритті першого кластера разом з Молдовою та Україною".
Раніше прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна "зупинила вступ України до Євросоюзу". Він також назвав українців "невизначеною сутністю".
Також в Угорщині завершилися так звані "національні консультації VOKS2025 щодо вступу України до Європейського Союзу", які були ініційовані урядом і тривали з 14 квітня по 20 червня. Проте Україна вважає, що угорський уряд займається антиукраїнською істерією та маніпулює фактами щодо цього питання.
Нагадаємо, угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан заявив, що членство України в Європейському Союзі одразу ж втягне блок у прямий конфлікт з Російською Федерацією.