Дональд Трамп і Камала Гарріс. Джерело: Getty Images / Global Images Ukraine

День виборів у США: якими є останні рейтинги кандидатів і що відомо про політичну напругу в країні

У вівторок, 5 листопада, у Сполучених Штатах Америки відбуваються президентські вибори. Попередні опитування показують приблизно рівні шанси основних кандидатів. Вирішальними стануть результати у декількох "хитких" штатах.

На виборах у США за перемогу борються Камала Гарріс від демократів і Дональд Трамп від республіканців. Останні місяці вони проводили активну передвиборчу кампанію, намагаючись схилити на свою користь виборців, які ще не визначилися.

Опитування засвідчують, що їх рейтинги залишаються рівними в межах статистичної похибки. Така ситуація складається як загалом по країні, так і в ключових "хитких" штатах.

За попередніми підрахунками, Гарріс випереджає Трампа на чотири відсотки — 51% проти 47%. Однак аналітики називають цю перевагу доволі умовною. Результати голосування можуть стати відомими в ніч на 6 листопада, о 08:00 за київським часом.

Що таке "хиткі" штати» та як від них залежить результат

Важливу роль у виборах відіграють сім так званих "хитких" штатів. Це регіони, де кандидати в президенти від Демократичної та Республіканської партій мають приблизно рівні шанси. Саме на такі штати зазвичай націлено виборчі кампанії.

Тим часом ті штати, де завжди перемагає кандидат від однієї партії, називають safe states (англійською — безпечні, надійні штати), оскільки саме вони гарантуватимуть підтримку в здобутті більшої частки електорату.

У США своєрідна виборча система. Вона складається із двох етапів. Спочатку громадяни голосують за виборників у своєму штаті. А вже потім виборники віддають свій голос за президента.

Аби перемогти на президентських виборах, потрібно здобути голоси 270 із 538 виборників. Їх кількість в кожному конкретному штаті відрізняється, залежно від чисельності населення. У більшості штатів Трамп чи Гарріс мають значну перевагу над суперником. Однак є такі, у яких вподобання виборців змінюються від виборів до виборів. Ці штати називають "хиткими".

На виборах 2024 року "хитких" штатів сім: Вісконсин, Пенсильванія, Мічиган, Джорджія, Невада, Північна Кароліна та Аризона.

У кожному з них рейтинги Гарріс і Трампа практично рівні. Розрив між кандидатами значно менший від статистичної похибки. На практиці це означає, що і Камала Гарріс, і Дональд Трамп під час кампанії значну увагу та велику частку рекламних бюджетів виділяють саме цим штатам, обділяючи інші.

Найважливішим для кандидатів є штат Пенсильванія з 19 голосами виборників. Далі Мічиган та Джорджія — по 16, Північна Кароліна — 15, Аризона — 11, Вісконсин — 10 і Невада — шість.

Зараз у "хитких" штатах рейтинги Камали Гарріс та Дональда Трампа майже однакові. А невелика перевага когось із суперників суттєво менша за статистичну похибку.

Чия перемога на користь Україні?

Камала Гарріс обіцяє Україні рішучу підтримку у боротьбі з Росією та критикує Путіна. Вона виступає проти територіальних поступок.

Загалом у разі її перемоги США продовжуватимуть політику, які проводив президент Джо Байден. На думку політичних аналітиків, можливі лише незначні зміни в цьому питанні.

Дональд Трамп ставить під сумнів необхідність допомоги Україні та каже, що основну частину тягаря має нести Європа. Він обіцяє, що швидко покладе край війні.

Однак до заяв цього кандидата в президенти політичні аналітики радять ставитися обережно. Його називають дуже непередбачуваним, тож у разі його перемоги Трамп здатний різко змінити риторику та діяти по-іншому, ніж він обіцяв перед виборами.

Підготовка до можливих заворушень

Понад 20 американських штатів готові відправити війська Національної гвардії до Вашингтона у разі потреби, зокрема — через можливі заворушення чи спроби захопити Капітолій після виборів президента США.

Про це повідомив АР із посиланням на офіційних осіб. Журналісти зазначили, що представники Національної гвардії у двох десятках штатів висловили готовність направити свої підрозділи до Вашингтона, якщо буде необхідність і офіційний запит у найближчі тижні після президентських виборів і перед інавгурацією.

Виступаючи перед журналістами в понеділок, полковник Жан-Поль Лоренсо — керівник відділу майбутніх операцій Бюро Національної гвардії — заявив, що поки невідомо, скільки саме військових Національної гвардії буде потрібно у разі потреби.

Він додав, що це залежатиме від потреб округу Колумбія, але підкреслив, що Бюро Національної гвардії та штати вже готуються до можливого запиту на підтримку.

Нагадаємо, що, за інформацією CNN, кремлівський диктатор Володимир Путін навряд чи сяде за стіл переговорів щодо завершення війни в Україні навіть після виборів у США.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 05.11.2024 08:05