Лютий 2025 року принесе українцям низку змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, банки запровадять ліміти на перекази між картками клієнтів, а деякі мобільні оператори підвищить тарифи на свої послуги. Також цього місяця "Укрзалізниця" змінює ціни на квитки низки міжнародних напрямків.
Яких змін очікувати українцям в останній зимовий місяць — у матеріалі TrueUA.
Підвищення цін на світло у лютому не планується. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 24 січня запевнив, що на цей опалювальний сезон тарифи, як і обіцяли, залишаються без жодних змін.
Ціни на електроенергію зросли ще 1 червня 2024 року — від 2,64 до 4,32 гривні за один кіловат-годину. Цей тариф зафіксований до 30 квітня 2025 року і його переглядати не планують. Відповідно у лютому за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо споживачів, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.
Раніше міністр енергетики Герман Галущенко також інформував, що до закінчення осінньо-зимового періоду 2024-2025 років тариф на електроенергію для побутових споживачів переглядатись не буде.
Наразі в Україні не планують підвищувати тарифи на газ. Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що до кінця квітня 2025 року тарифи на газ в Україні не підвищуватимуть. Пільгова ціна збережеться для населення та виробників тепла. Відповідно ціна на газ у лютому складатиме сім гривень 96 копійок за куб.
Голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов ще у листопаді заявляв, що в Україні заготовлених запасів блакитного палива вистачить на цілу зиму, тому підвищення цін на газ для населення найближчим часом не передбачається.
Водночас тарифи на опалення для населення також залишаться на без змін.
У лютому ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.
Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартості води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.
Як відомо, раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку. Як тільки війна закінчиться, буде потрібно поступове підвищення цін на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств.
У лютому 2025 року держава продовжить виплачувати грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам. Зокрема, деякі переселенці зможуть отримати субсидію на оренду житла. Як повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики України, подача заявок на отримання субсидії на оренду розпочнеться з 29 січня.
Цією програмою можуть скористатися переселенці, що відповідають наступним критеріям:
Варто зазначити, що родини з доходом меншим від двох прожиткових мінімумів (станом на сьогодні до 5840 гривень) можуть розраховувати на більшу субсидію.
Розмір субсидії визначається індивідуально. Сума виплат залежить від:
Для оформлення субсидії необхідний договір оренди житла, який можна разом із заявою підписати та подати:
Згідно із законом України "Про державний бюджет України", у 2025 році уряд допомагатиме переселенцям надалі. У лютому змін не передбачається. Більшість ВПО отримуватимуть виплати без додаткового звернення у відповідні органи. Йдеться про вразливі категорії населення, які не мають змоги працювати, зокрема:
Розмір допомоги для ВПО у лютому не зміниться:
З 1 лютого 2025 року українські банки запроваджують обмеження на грошові перекази між фізичними особами.
У меморандумі "Про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг", який оприлюднений на сайті Незалежної асоціації банків України, вказується, що без офіційного підтвердження заробітку українці зможуть переказувати до 150 тисяч гривень на місяць. А з 1 червня ця сума знизиться до 100 тисяч гривень.
Натомість для клієнтів "високого" рівня ризику, таких як високопосадовці або особи, які часто здійснюють підозрілі операції, банки будуть встановлювати ліміт в сумі до 50 тисяч гривень на місяць.
За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують встановлений ліміт, банки будуть здійснювати перекази в межах підтвердженого доходу. Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися до банку із запитом для підвищення встановлено ліміту, але обов’язково має надати фінустанові документальне підтвердження походження коштів.
Документ також передбачає:
"Укрзалізниця" зменшує знижки на міжнародні рейси до Польщі та Угорщини. Як повідомили у прес-службі перевізника, ціни зростуть з 1 лютого.
Раніше для популяризації власних міжнародних сполучень "Укрзалізниця" погодила спеціальні знижки із залізницями сусідніх країн. Наразі перевізник вимушений поступово переглядати вартість квитків, адже через здорожчання витратних матеріалів та енергоресурсів значно зросли збитки від пасажирських перевезень. Торік вони сягнули позначки 18 мільярдів гривень.
У напрямку Польщі вартість квитків внаслідок зменшення знижки зросте наступним чином
Внаслідок зменшення знижки зросте вартість проїзду в найпопулярніших міжнародних поїздах:
У компанії також додали, що розмір знижки на поїзди до Австрії та Молдови не зміниться.
Мобільний оператор lifecell зменшує кількість тарифів та у середньому підвищує їхню вартість на 34%. Зміни в умовах надання окремих тарифних планів оператора відбуватимуться поступово у період з 5 лютого до 20 березня 2025 року. Як повідомила прес-служба lifecell, востаннє вартість тарифних послуг була підвищена у вересні 2023 року. Тоді зміни стосувалися близько 15% абонентів. Водночас підвищення тарифів у 2025 році компанія пояснює труднощами, які пов'язані з суттєвим погіршенням економічної ситуації.
Перегляд цін не буде стосуватися нових MNP-абонентів, які перенесли свій номер до lifecell й скористались акцією "сТОП-ціна", оскільки вони мали можливість зафіксувати вартість тарифу до кінця 2025 року. Ця пропозиція має попит — з грудня до lifecell перенесли свої номери вже понад 170 00 абонентів. Тож акцію компанія продовжила до 4 лютого.
Державний поштовий оператор "Укрпошта" планує доставляти посилки по Україні за один день. Як розповів генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський, 3 лютого процес автоматизації буде остаточно завершено і 100% посилок компанія оброблятиме на роботизованих лініях.
За його словами доставлення посилки, як і обіцяли раніше, відбуватиметься наступного дня.
У лютому у застосунку "Резерв+" можна буде отримати електронні направлення на ВЛК. Спочатку послуга стосуватиметься лише тих осіб, які бажають пройти медогляд за власним бажанням.
Як повідомила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, цифрова трансформація сервісів для військовозобовʼязаних виходить на новий рівень.
Згодом послуга розшириться для громадян, які вже мають повістку на ВЛК.
В Україні в останній місяць зими, з огляду на прогнози синоптиків, сильних морозів не очікується. Середня температура повітря в лютому 2025 року буде вищою, ніж зазвичай.
За даними "Укргідрометцентру", у лютому середня місячна температура повітря становитиме -3…+2°С, що на 1,5-2°С вище за норму. Місячна кількість опадів очікується 25-65 мм. Ці показники є меншими за норму.
Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. У лютому 2025 року очікується кілька таких штормів на початку, в середині та наприкінці місяця. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у лютому магнітні бурі будуть різної інтенсивності.
Так, потужні магнітні бурі очікуються: 4, 5, 18, 19, 24 лютого.
Геомагнітні шторми середньої потужності прогнозують: 1,2, 17, 20 лютого
Слабкі магнітні бурі згідно з прогнозами, очікуються: 7 та 8 лютого.
Варто зазначити, що прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.
Лютий 2024 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть День Державного герба України та День Героїв Небесної Сотні.
Цього місяця відпочиватимемо лише у суботу та неділю, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні лютого 2025 року: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24 та 25 числа.
Проте варто зазначити, що деякі роботодавці можуть за бажання надавати своїм працівникам вихідний у свята.