З вівторка, 1 жовтня, в Україні діють обмеження на перекази грошей між банківськими картками. Національний банк України встановив ліміт у 150 тисяч гривень на місяць для операцій за рахунками фізичних осіб.
Про це повідомила прес-служба НБУ. У Нацбанку розглядали різні варіанти з обмеженням кількості операцій та їх сум. Улітку анонсувалися ліміти у 100 тисяч гривень і не більше 30 операцій з одного рахунку на місяць, проте затвердили дещо інші умови.
Згідно з постановою №102 Нацбанку України:
Йдеться про операції між картковими рахунками пересічних громадян. Це так звані P2P-платежі (з англійської person to person), коли гроші з банківської карти однієї особи перераховують на картку іншої особи через банківські застосунки чи інші спеціальні сервіси, які дають змогу швидко отримувати кошти. За новими правилами НБУ, максимальна сума грошей, яку можна перевести таким чином не може перевищувати 150 тисяч гривень.
Обмеження на перекази з карти на карту не торкнуться:
У НБУ запевняють, що більшість українців не відчують нововведень, адже 98% переказів, які здійснюють клієнти банків, не перевищують встановлені обмеження. Також ліміти не зачеплять діяльності волонтерів.
У процесі затвердження лімітів на карткові перекази в Нацбанку окремо проводили обговорення з волонтерською спільнотою. У підсумку в постанові НБУ окремо прописано, що обмеження не діятимуть:
Ідентифікацію особи як волонтера проводить банківська установа / надавач платіжних послуг за такими критеріями:
Для проходження ідентифікації особа має відповідати щонайменше двом із п’яти зазначених критеріїв.
Ліміти на перекази між картками допоможуть боротися з протиправною діяльністю. Банківську платіжну інфраструктуру використовує тіньова економіка. Зокрема це гральний бізнес чи схеми "дропів".
"Дропами" називають людей, які за оплату передають реквізити та дані своїх карткових рахунків третім особам. Потім їх використовують як "транзитні" рахунки для переказу та "відмивання" незаконних коштів.
Масштаби проблеми використання "дропів" оцінити складно через те, що вони імітують звичайну поведінку фізичної особи, "проте загалом по системі йдеться про десятки тисяч "сплячих" та вже активних рахунків". У Нацбанку проаналізували, що через картки "дропів" може проходити близько 200 мільярдів гривень на рік.
"Тіньовий бізнес шукає для себе нові шляхи проведення грошових платежів, і це потребує швидкого реагування, тому НБУ запроваджує ліміт як тимчасове, антикризове рішення", — повідомила прес-служба Нацбанку.
Наступні пів року дії обмежень прагнуть використати для напрацювання комплексних розв'язань цієї проблеми зі змінами у законодавстві, за участю державних і правоохоронних органів.
Нагадаємо, раніше голова Національного банку України Андрій Пишний закликав не робити ринок фінансових послуг України зарегульованим.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими