Засідання Європейської політичної спільноти в Будапешті. Джерело: Офіс президента України

"Потрібні важелі впливу на Путіна": Зеленський звернувся до Євроспільноти

Концепція "мир завдяки силі" вже неодноразово доводила свою реалістичність і ефективність. Зараз вона світові необхідна знову для того, щоби розв’язати актуальні проблеми.

Про це заявив президент України Володимир Зеленський, який у четвер, 7 листопада, звернувся до саміту Європейської політичної спільноти, що відбувається в Будапешті.

Росія спричинила ескалацію

"Учора я говорив із президентом Трампом, як і багато хто з вас. Це була хороша, продуктивна розмова. Звісно, ми ще не можемо знати, якими будуть його конкретні дії. Але сподіваємося, що Америка стане сильнішою. Саме така Америка потрібна Європі. А сильна Європа — це те, що потрібно Америці. Це той зв'язок між союзниками, який варто цінувати та якого не можна втратити", — зазначив він.

За його словами, попереду багато викликів. З часу останньої зустрічі в цьому форматі відбулася значна ескалація російської війни. І саме Росія спричинила цю ескалацію. Північна Корея зараз, по суті, веде війну у Європі. Північнокорейські солдати намагаються вбивати наших людей на європейській землі.

Обійми з Путіним не допоможуть

"З часу липневого саміту Європейської політичної спільноти у Великій Британії відбулося багато розмов про необхідність піддатися Путіну, відступити, піти на якісь "поступки". І дехто з присутніх тут рішуче виступав за те, щоб Україна пішла на "поступки" перед Путіним. Це є неприйнятним для України та самогубством для всієї Європи. А що ж далі? Чи має Європа шукати прихильності Кім Чен Ина в надії, що він теж дасть Європі спокій? Жоден сильний лідер, завдяки якому збудована об'єднана, сильна та мирна Європа, не міг би навіть уявити собі такого", — наголосив Зеленський.

Він додав, що не має бути ілюзій, що виявом слабкості або торгівлею якимись європейськими позиціями чи статусом якоїсь європейської країни можна купити справедливий мир. Це просто так не працює. Мир — це винагорода лише для сильних. Тому альтернативи сильній Європі немає. А для сили важлива єдність.

"Росія розпочала цю війну не тому, що їй потрібно більше території. Росія має більше землі, ніж будь-хто. Вона хотіла глобальної влади, спершу — контролю над Україною, а потім — над усіма вами, як це було колись за радянського чи імперського правління. Будапешт пам'ятає, який вигляд мають радянські танки. Українські міста не забудуть російські бомби. І так само, як Будапешт, кожне місто в Україні й усі наші країни заслуговують на безпеку та мир", — вважає український лідер.

Він подякував усім за підтримку України й акцентував, що ми захищаємося не від російських слів, а від російських нападів. Тому Україні потрібна достатня кількість зброї, а не підтримка в переговорах.

"Обійми з Путіним не допоможуть. Дехто з вас обіймається з ним уже 20 років, і все стає тільки гірше. Він думає лише про війни та не зміниться. Тільки тиском можна його стримати", — зауважив український президент.

"Хижаки вимагають більшої здобичі"

Він запевнив, що Україна побудувала чітку дипломатичну систему, здатну підштовхнути Росію до справедливого миру. Більшість країн долучилися до цієї роботи задля ефективної дипломатії. На тематичних конференціях вже обговорено кожен пункт "Формули миру" — це ядерна безпека, продовольча безпека, енергетика, повернення в'язнів і депортованих в Україну, й повне дотримання міжнародного права, й багато іншого.

"Нам треба підштовхнути Росію до цього. І справедливий мир стане нашою спільною перемогою. План перемоги у вас на столі. Тож Україна першою запропонувала змінити нашу спільну стратегію задля досягнення — і якнайшвидше — справедливого миру", — зазначив Зеленський.

Він наголосив, що війна відбувається на українській землі. Україна вдячна за всю підтримку з боку партнерів і відкрита до будь-яких конструктивних ідей заради досягнення справедливого миру для нашої країни. Але, на переконання президента, саме Україна повинна вирішувати, що має бути, а чого не має бути на порядку денному для завершення цієї війни.

"Рахунок за цю війну треба виставляти росіянам, а не Україні. Щоби Росія більше не могла висувати свої фальшиві претензії всім навколо — від країн Балтії до Балкан. Будь-яка країна, будь-який лідер, що поважає міжнародне право й сидить за цим столом, має розуміти, що хижаки завжди вимагають щораз більшої й більшої здобичі", — вкотре акцентував Зеленський.

Український лідер додав, що під час цієї війни ми побачили неспроможність певних європейських підходів. Наприклад, що ближче країна до Росії, то слабшою стає концепція нейтралітету. Швидке приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО показало, як європейські лідери та лідери Альянсу насправді уявляють собі гарантовану безпеку — не на словах, а через НАТО. Україна взяла це до відома.

Об’єднатися заради спільних інтересів

"Російські активи. Я хочу подякувати кожному лідеру, який відстоює право України використовувати кошти з російських активів для захисту від російської агресії. Російська держава не цінує ні людей, ні моралі — вона цінує тільки гроші. І тому для них це також буде уроком, коли російські активи працюватимуть на Україну. Відверто кажучи, це українські гроші. Саме в Україні російські війська зруйнували сотні міст і сіл. Мільйони наших людей втратили свої домівки. Для цього потрібні кошти. І зараз замість того, щоб шукати причини для затягування рішень, необхідно знайти механізм, як спрямувати кошти в Україну, щоби вони якомога швидше розпочали працювати", — пояснив президент.

Він нагадав, що Росія все ще отримує достатньо прибутку від продажу нафти, щоби продовжувати війну. Росія все ще уникає санкцій і купує компоненти для дронів і ракет по всьому світу. Росія все ще має здатність сіяти нестабільність і втручатися в життя націй у таких регіонах, як Сахель, Північна Африка, Близький Схід, і таких країн, як Ємен.

"Нам потрібні важелі впливу на нього. Вони потрібні всій Європі. І разом ми можемо не лише зупинити війну Росії проти України, а й відповісти на інші виклики. Це можливо для нас — для Європи, а не для одного окремого лідера. Прошу вас об'єднатися для захисту спільних інтересів наших народів. І так само ми маємо працювати разом із нашими союзниками заради наших спільних інтересів", — підсумував Володимир Зеленський.

Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський у ніч на четвер, 7 листопада, поспілкувався з Дональдом Трампом. Він привітав його з перемогою й відзначив роботу його команди.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 07.11.2024 15:29