Росія розглядає Саудівську Аравію та Об'єднані Арабські Емірати як можливі місця проведення саміту між лідером США Дональдом Трампом і російським диктатором Володимиром Путіним.
Про це повідомили агентству Reuters два російські джерела, обізнані про хід переговорів.
Трамп заявив, що покладе край війні в Україні якнайшвидше, і наголосив, що готовий зустрітися з Путіним. Глава Кремля привітав Трампа з обранням і заявив, що готовий зустрітися з ним, щоб обговорити Україну та енергетику.
Російські офіційні особи неодноразово заперечували будь-які прямі контакти зі США щодо підготовки телефонної розмови між Трампом і Путіним, яка передуватиме можливій зустрічі пізніше цього року. Однак, за словами російських джерел, які говорили на умовах анонімності через делікатність ситуації, високопосадовці за останні тижні відвідали і Саудівську Аравію, і ОАЕ.
За словами одного з джерел, у Росії, як і раніше, існує певна протидія цій ідеї, оскільки деякі дипломати та співробітники розвідки вказують на тісні військові та силові зв'язки, які королівство та ОАЕ підтримують зі Сполученими Штатами.
Саудівська Аравія та ОАЕ не відповіли на прохання прокоментувати ситуацію, а також Кремль відмовився від коментарів. Але і Трамп, і Путін встановили дружні стосунки із правителями Саудівської Аравії та ОАЕ.
Трамп заявив у неділю, що у його адміністрації "заплановані зустрічі та переговори з різними сторонами, включно з Україною та Росією". Відповідаючи на запитання про ці повідомлення, речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що контакти "очевидно планувалися".
Саудівський наслідний принц Мухаммед бін Салман був першим іноземним главою держави, якому Трамп зателефонував після вступу на посаду. Путін, який відвідав Саудівську Аравію та ОАЕ у 2023 році, заявив у вересні минулого року, що вдячний Мухаммеду бін Салману за допомогу в організації найбільшого обміну полоненими між США та Росією з часів холодної війни.
Ці відносини допомогли лідерам двох найбільших у світі експортерів нафти укласти та зберегти енергетичну угоду ОПЕК+. Трамп закликав Саудівську Аравію та ОПЕК знизити ціни на нафту, що є потенційним козирем для Росії на переговорах.
І Мухаммед бін Салман, і президент ОАЕ Мухаммед бін Заїд Аль Нахайян зберігали нейтралітет протягом усієї війни в Україні, утримуючись від приєднання до Заходу у критиці та санкціях проти Росії. Обидва лідери також підтримують регулярні контакти з президентом України Володимиром Зеленським.
Мухаммед бін Заїд Аль Нахайян кілька разів відвідував Росію під час війни, заявивши під час свого останнього візиту у жовтні 2024 року, що він готовий підтримати зусилля щодо досягнення миру в Україні. ОАЕ також успішно виступили посередником в обміні полоненими.
Жодна з країн не є членом Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт Путіна, що завадило йому відвідати низку країн, включно з Бразилією та Південною Африкою. На цьому етапі російські джерела виключили Туреччину, члена НАТО, де в березні 2022 року пройшли безрезультатні мирні переговори між Росією та Україною як можливе місце проведення.
Російський аналітик Федір Лук'янов, впливовий науковий керівник дискусійного клубу "Валдай", члени якого регулярно зустрічаються з Путіним, заявив, що Трамп і Путін не мають особливого вибору.
"На боці України залучено практично весь Захід. Тому всі традиційні майданчики, де раніше відбувалися такі речі, як Гельсінкі, Женева, Відень, не підходять", — цитує його офіційне інформаційне агентство ТАСС.
Лук'янов зазначив, що хоча Саудівська Аравія та ОАЕ відіграють дуже важливу роль, обидві країни є дуже близькими союзниками США, що викликає деякі питання російської сторони.
"Однак як місце для переговорів це, напевно, цілком можливе", — додав він.
Нагадаємо, російський диктатор Володимир Путін 20 січня привітав новообраного президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа з офіційним вступом на посаду та заявив, що Москва готова говорити із його командою про війну в Україні.