Українські й американські офіційні особи продовжують обговорювати умови тимчасового припинення вогню щодо операцій у Чорному морі й ударів по енергетичній інфраструктурі. Однак перемир’я ще не повністю кодифіковано.
Такий висновок зробили аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War).
Міністерство енергетики України повідомило, що Україна та США узгодили список енергетичних об’єктів, по яких Росія повинна припинити удари під час перемир’я в енергетичній інфраструктурі, але українсько-американський перелік суперечить вимогам Росії.
Зокрема, російський список не забороняє удари по українських нафтогазових об’єктах — хоча в Кремлі повідомляли, що режим припинення вогню захищає російські нафтогазові об’єкти від ударів.
"Точні умови припинення вогню в енергетичній інфраструктурі залишаються незрозумілими, оскільки офіційної тристоронньої заяви чи угоди не публікували", — зазначили експерти.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Туреччина, Болгарія, Велика Британія, США, Франція, Румунія та Болгарія можуть виступати потенційними спостерігачами за припиненням вогню, включно з мораторієм на Чорному морі, але додав, що всі сторони проведуть внутрішні та міжнародні консультації щодо "готовності" до проведення моніторингу.
"Кремль використовує переговори зі США про припинення вогню в Чорному морі, щоб перевірити, наскільки Росія може вимагати від Заходу поступок, оскільки виконання морського перемир’я не вимагатиме пом’якшення санкцій", — додали аналітики.
Росія вимагає від Європейського Союзу відновити підключення Російського сільськогосподарського банку ("Россельхозбанка"), одного з найбільших банків Росії, до міжнародної банківської системи SWIFT як передумову для впровадження чорноморського перемир’я з Україною та як перевірку, щоби визначити, чи будуть США виконувати вимоги Росії та заохочувати європейських партнерів підтримати послаблення санкцій.
"Росія використовує процес переговорів про припинення вогню, намагаючись добитися від Заходу поступок, можливо, як тактику, щоб отримати важіль впливу на майбутні переговори та покращити свою економічну ситуацію після трьох років дипломатичної й економічної ізоляції від Заходу", — зробили висновок в Інституті вивчення війни.
Нагадаємо, вчора віце-президент США Джей Ді Венс переконаний, що між Україною та Росією діє енергетичне перемир'я. Таку заяву він зробив навіть після атак на українські об'єкти впродовж останніх декількох днів.