Росія намагається залякати НАТО та посіяти паніку в Європейському Союзі, активізувавши ядерну риторику. Такі кроки дуже подібні до тих, що передували вторгненням у Грузію й Україну.
Такий висновок зробили аналітики Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War). Вони зазначили, що Кремль продовжує безпідставно погрожувати країнам НАТО у відповідь на їхні зусилля з посилення оборони в контексті наполягань президента США Дональда Трампа на більшій відповідальності Європи за власну безпеку.
У звіті послалися на слова секретаря Ради безпеки Росії Сергія Шойгу, який звинуватив Європу в начебто підготовці до воєнного конфлікту з Росією впродовж трьох-п'яти років і нарощуванні сил біля кордонів Росії та Білорусі.
Шойгу зауважив, що ЄС прагне стати "військовою організацією проти Росії" та поскаржився на зростання військових витрат Польщі, Литви й Естонії.
Секретар Ради безпеки Росії підтвердив, що Росія розмістила ракети "Орєшнік" на теренах Білорусі та нагадав про зміну ядерної доктрини в листопаді 2024 року — нова доктрина дозволяє Кремлю застосовувати ядерну та звичайну зброю в разі агресії проти Росії або Білорусі.
В ISW наголосили, що такі заяви Шойгу спрямовані на стримування НАТО, а також нагадали, що російські чиновники вже використовували подібну риторику перед вторгненням до Грузії 2008 року та в Україну 2014 і 2022 років.
Аналітики зробили висновок, що держави, які Москва згадує як "мілітаризовані", — Фінляндія, Польща та країни Балтії, — розташовані біля російських кордонів та перебувають під найбільшою загрозою. Водночас Кремль намагається чинити інформаційний тиск на Захід, щоби вплинути на архітектуру європейської безпеки у власних інтересах.
В ISW додали, що озвучені Шойгу ядерні погрози, є елементом ширшої інформаційно-психологічної кампанії з рефлексивного контролю, спрямованої на вплив на ухвалення рішень західними країнами. Такі заяви можуть стати спробою змусити європейські держави скоротити свої оборонні програми, що зробить східний фланг НАТО вразливішим.
На думку експертів, така стратегія відповідає вимогам Володимира Путіна, озвученим 2021 року перед повномасштабним вторгненням в Україну. Тоді він вимагав, щоби НАТО не розміщував війська на території країн, які приєдналися до Альянсу після 1997 року.
"Погрози Пєскова та Лаврова на адресу Фінляндії, Польщі, Естонії, Латвії та Литви, перегукуються з риторикою інших кремлівських посадовців, що, ймовірно, є елементом інформаційної підготовки до можливих спроб Росії розширити зону впливу в Східній Європі, на Південному Кавказі та в Центральній Азії", — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
Нагадаємо, вчора "рупор" Кремля Дмитро Пєсков заявив, що розміщення західного військового контингенту на території України "абсолютно неприйнятне" для Російської Федерації. Такий крок начебто несе загрозу глобальній безпеці.