1 157 день війни
Особовий склад
946 500
Танки
10 703
Артилерія
26 895
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 144
Крилаті ракети
3 196
Гелікоптери
335
БпЛА
33 779
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Як зростатимуть зарплати в Україні: пояснення Нацбанку
Фото ілюстративне. Джерело: соцмережі

Як зростатимуть зарплати в Україні: пояснення Нацбанку

Невідповідність між попитом і пропозицією кваліфікованих робітників на ринку праці може спричинити подальше зростання зарплат у приватному секторі. Це відбуватиметься в умовах пожвавлення економічної активності.

Про такий висновок фахівців ідеться в "Інфляційному звіті" Національного банку України.

"Це матиме найбільший проінфляційний ефект цього року. Проте він поступово вщухатиме разом з уповільненням темпів зростання заробітних плат на прогнозному горизонті через поступове вирівнювання дисбалансів на ринку праці", — йдеться в документі.

За інформацією Нацбанку, в першому кварталі 2025 року на ринку праці зростали й попит, і пропозиція робочої сили: збільшилася як кількість вакансій, так і резюме порівняно з відповідним періодом 2024 року.

Завдяки високому попиту на працівників зменшилася частка безробітних і збільшилась кількість зайнятих — до найвищого рівня за час повномасштабної війни.

Окрім того, підприємства розпочали активніше залучати до ринку праці тих, хто раніше був менш представленим на ньому: студентів, пенсіонерів, людей з інвалідністю, ветеранів.

Через це покращилася ситуація з нестачею працівників, яка насамперед пов’язана з наслідками війни: міграцією, мобілізацією, посиленням диспропорцій на ринку праці.

"Проте вона залишалася значною, зокрема, на тлі подальшого міграційного відпливу, та стримувала діяльність підприємств і зростання випуску. Збереження значного дефіциту кадрів підживлювало зростання зарплат, доходи населення та відповідно сукупний попит", — пояснили в НБУ.

Згідно з прогнозами регулятора, через зростання попиту на працівників на тлі обмеженої пропозиції відбуватиметься подальше скорочення рівня безробіття нижче 10% до кінця прогнозного періоду.

Але цей процес стримуватимуть диспропорції на ринку праці, що відображатиметься в обмеженій пропозиції робочої сили відповідної кваліфікації. Це диспропорції внаслідок:

  • змін у структурі економіки;
  • зовнішня та внутрішня міграція, мобілізаційні та демобілізаційні процеси;
  • нерівномірне за регіонами та галузями відновлення.

Нагадаємо, що, за інформацією НБУ, частковий мораторій на підвищення комунальних тарифів, який зараз діє в Україні, можуть скасувати через проблеми в енергетиці. Однак цього року, за оцінками фахівців, комуналка залишиться на тому ж рівні, що й раніше.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама