Сергій Ніколайчук. Джерело: bank.gov.ua

З чим пов'язане послаблення гривні: пояснення Нацбанку

Наприкінці минулого року та в перших числах січня спостерігається послаблення гривні. Воно пов'язане зі сезонними чинниками, підвищеним попитом на валюту та затримкою фінансової допомоги Заходу.

Про це розповів заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук.

"За режиму керованої гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем. Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і змінюватися, коли ситуація поліпшується (як це, наприклад, було в жовтні та першій половині листопада)", — зазначив він.

За його словами, послаблення гривні наприкінці 2023 року насамперед зумовлено сезонними чинниками. По-перше, попит на валюту збільшився внаслідок рекордних видатків бюджету у грудні. По-друге, традиційно наприкінці року зростає попит на валюту з боку населення. Також на валютний ринок тиснули психологічні чинники, пов'язані з відтермінуванням надання міжнародної допомоги, водночас активні бойові дії тривають, і це зумовлює потребу у фінансуванні.

"Завдяки успішному пристосуванню валютного ринку до керованої гнучкості НБУ, як і декларувалося, поступово збільшує амплітуду курсових коливань. Відповідно зараз коливання на міжбанківському ринку є дещо більшими, ніж, наприклад, у жовтні. Водночас завдяки сформованим передумовам вони не є загрозливими. Також курсові коливання залишаються значно меншими, ніж до повномасштабної війни", — зазначив заступник голови Нацбанку України.

Він додав, що курс на готівковому ринку, який є важливим для населення, вже тривалий час коливається в обидва боки. Попри певне послаблення гривні наприкінці року, вона залишається міцнішою, ніж, наприклад, у IV кварталі 2022 року.

"Повернення до фіксованого курсу наразі навіть не розглядається. НБУ відійшов від нього свідомо та, коли сформувалися належні для цього передумови", — наголосив Сергій Ніколайчук.

Він пояснив, що режим керованої гнучкості курсу дає нам змогу забезпечувати досягнення низки важливих завдань. Одне з них — збереження привабливості гривневих інструментів. Поточна ситуація на валютному ринку не є якоюсь неординарною та точно не загрожує виконанню цього завдання.

Офіційний курс гривні відносно долара 2023 року послабився менше, ніж на 4%. Дохідність гривневих інструментів з надлишком компенсувала цю девальвацію та залишається значно вищою порівняно з інструментами в іноземній валюті. Вона також перекриває фактичну й очікувану інфляцію.

"НБУ має всі можливості забезпечувати курсову стійкість і надалі. У межах режиму керованої гнучкості гривня може як послаблюватися, так і зміцнюватися. Водночас, як свідчить наш досвід періоду 2016-2021 років, гнучкий обмінний курс дає нам змогу в довгостроковій перспективі досягати курсової стійкості. Також НБУ й надалі згладжуватиме надмірні коливання на валютному ринку. Для цього є необхідний інструментарій та ресурс", — запевнив Сергій Ніколайчук.

Нагадаємо, що голова Національного банку України Андрій Пишний дав українцям обіцянку забезпечувати "курсову стійкість" протягом 2024 року. Водночас він утримався від заяв щодо вартості валюти.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 07.01.2024 19:13