У середу, 23 липня, президент Володимир Зеленський провів нараду з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів, на якій також був також генеральний прокурор Руслан Кравченко.
У своєму Telegram-каналі очільник держави розповів, що кримінальні провадження не мають тривати роками без законних вироків, а ті, хто працює проти України, "не мають почуватися комфортно й не відчувати, що таке невідворотність покарання".
"Всі ми чуємо, що каже суспільство. Бачимо, чого очікують люди від державних інституцій для забезпечення справедливості та ефективності кожної інституції. Обговорили необхідні адміністративні, законодавчі рішення, які дозволять зміцнити роботу кожної інституції, вирішити наявні суперечності, зняти загрози. Всі працюватимуть разом, на політичному рівні підтримаємо", — запевнив президент.
Він зазначив, що за підсумками наради було вирішено провести глибоку робочу зустріч щодо плану загальних дій. Вона має відбутися наступного тижня. До того ж за два тижні має бути готовий спільний план — які кроки потрібні та будуть реалізовані, "щоб зміцнити Україну та зняти наявні питання, дати більше справедливості й реально захистити інтереси українського суспільства".
Варто зауважити, що нарада пройшла на тлі масового обурення спільноти законом №12414 щодо урізання повноважень Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Закон містить правки, які обмежують повноваження НАБУ та САП і передають їх генеральному прокурору. Документ передбачає такі зміни:
Ухвалення законопроекту викликало значний резонанс у суспільстві. У НАБУ заявили, що таким чином керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ генпрокуратури.
"Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року, буде зруйнована. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні", — йшлося у повідомленні.
У багатьох містах України люди вийшли на вулиці з протестами проти цього документу. Зокрема, мітинги відбувалися в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, Тернополі й інших населених пунктах України.
На ці події також відреагували посли країн G7. Вони заявили про свою стурбованість.
"G7 уважно стежить за сьогоднішніми подіями в НАБУ, зокрема, розслідування відносно кількох співробітників НАБУ за підозрою в злочинах. Ми зустрілися сьогодні з НАБУ, маємо серйозну стурбованість і маємо намір обговорити ці події з керівництвом уряду", — йшлося у заяві.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський прокоментував скандальний закон №12414. Він наголосив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, але без російських впливів. Відтак, НАБУ і САП продовжать свою роботу.