Фото: Уніан

Звільнення "вишок Бойка" у Чорному морі: ГУР розкрило подробиці спецоперації

Командир групи переносного зенітно-ракетного комплексу спецпідрозділу ГУР "Артан" Олександр "Лютий" розповів подробиці спецоперації зі звільнення "вишок Бойка" у Чорному морі. За його словами, спецоперація зайняла два тижні.

Про це Олександр Лютий розповів в інтерв'ю "РБК-Україна".

За його словами, під час спецоперації росіяни з авіації намагались уразити українських спецпризначенців, які пересувались на катерах.

"Під час операції на "вишках Бойка" я відпрацьовував з ПЗРК і з катера. І зі своїм другим номером працював потім з самої "вишки" — це тоді, коли була операція з порятунку "Конана". Тоді ми попередньо збили два Су-30, хоча це ще не підтверджена інформація", — каже спецпризначинець.

Він наголосив, що завдання групи ПЗРК під час таких операцій полягає в тому, щоб спрацювати на випередження і зберегти особовий склад. Саме тому "Лютий" і його люди починають випускати ракети ще до того, як у зону їхньої дії потрапляє ворожий літак. Тоді російська авіація отримує наказ розвертатись і летить геть.

"Там у них були розміщені метеорологічні станції, особисті речі, озброєння, техніка, багато боєприпасів різного типу. Я так розумію, що вони їх використовували як мобільний пункт дислокації та переміщення. Фактично багато обладнання, яке було знайдено там, ми вже використовуємо проти них же", — заявив представник підрозділу ГУР "Артан".

За його словами, українські спецпризначенці вичекали зручний момент, коли росіяни відвели з "вишок" частину особового складу, а тих, хто залишився, вдалось вибити. 

"Лютий" також зауважив, що звільнення цих платформ дає більші можливості з переміщення в акваторії Чорного моря і десантування на узбережжі окупованого Криму.

"Вишки Бойка": від окупації до звільнення

Бурові газо- та нафтовидобувні платформи біля узбережжя Криму в Чорному морі отримали назву "вишки Бойка" тому, що угодою щодо їхнього придбання займався Юрій Бойко — міністр енергетики часів Віктора Януковича. У парламенті дев'ятого скликання він представляв заборонену політсилу "Опозиційна платформа — За життя". 

Бурові газовидобувні платформи В312 та В319 називаються "Петро Годованець" та "Україна". Вони були збудовані в Чорному морі біля берегів Криму 2010 та 2012 років відповідно. Тоді вони оцінювалися у 400 мільйонів доларів кожна. 

Вишки були розташовані у територіальних водах України на Одеському газовому родовищі: у відносній близькості до острова Зміїний та за 100 км від Одеси. Після анексії Криму 2014 року Росія привласнила ці бурові платформи й перейменувала їх на "Крим-1" та "Крим- 2". У грудні 2015 року платформи були переміщені до Голіцинського родовища біля узбережжя окупованого Криму.

вишки Бойка

Розташування "вишок Бойка" на мапі

Від моменту захоплення "вишок" Росія проводила незаконний видобуток газу на українському шельфі під охороною кораблів свого "Чорноморського флоту" та спецназу, який постійно перебував на платформах.

У 2022 році російські війська встановили на кожній із чотирьох викрадених установках засоби радіоелектронної розвідки та боротьби, вертолітні майданчики. Йдеться про РЛС типу "Нева" та гідроакустичні системи, завдяки яким окупанти контролювали надводний, повітряний і підводний простір у північно-західній частині Чорного моря між Кримом та Одесою.

Власником установок є українське державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз". Його 100% акцій належать НАК "Нафтогаз України".

20 червня 2022 року Збройні сили України завдали ракетного удару по "вишках Бойка", тим самим позбавивши росіян можливості добувати газ у Чорному морі.

11 вересня 2023 року Головне управління розвідки поінформувало, що Україна повернула під свій контроль "вишки Бойка". За даними ГУР, спецпризначенці захопили під час своєї операції цінні трофеї. Зокрема запас вертолітних боєприпасів типу некерованих авіаційних ракет та радіолокаційну станцію "Нева", яка відстежує рух кораблів у Чорному морі.

Нагадаємо, у розвідці показали унікальні документальні світлини таємної спецоперації на газовидобувних платформах, так званих "вишках Бойка" у Чорному морі.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 16.10.2023 14:04