Фото: Flickr

Чи зможуть окупанти стратегічно використати захоплення Бахмута: оцінка ISW

Російські війська не мають ресурсів для отримання оперативних результатів у разі захоплення Бахмута. Відтак, для них це може бути лише тактичною перемогою.

Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики зауважили, що президент України Володимир Зеленський заявив 7 березня, що гіпотетичне захоплення Росією Бахмута забезпечить російським військам "відкритий шлях" до Краматорська, Слов'янська та інших важливих населених пунктів Донецької області.

На думку аналітиків, у разі захоплення Бахмута, російський наступ у цьому регіоні досягне кульмінації. Так, якщо вони займуть Бахмут їм доведеться обирати між двома напрямками наступу, що розходяться: один у бік Костянтинівки, а інший у напрямку Слов’янська і Краматорська.

"Ці два потенційні напрями наступу не підтримують один одного, і російським силам, які деградували, ймовірно, доведеться віддавати пріоритет переслідуванню тільки одного, щоб мати хоч якісь шанси на успіх, хоча російське командування неодноразово надто розпорошувало свої сили по кількох напрямках наступу протягом усього вторгнення", — зазначили в ISW.

Експерти зауважили, що українські війська також потужно укріпили обидва ці маршрути, які забезпечені численними наземними лініями зв’язку, що проходять глибоко в український тил, і будь-яка спроба Росії просунутися цими дорогами, ймовірно, буде дуже дорогою.

Крім того, російським військам, ймовірно, не вистачає механізованих сил, необхідних для просування за Бахмут, а тактичні "штурмові загони", які використовуються для штурму Бахмута, ймовірно, не здатні вести маневрову війну.

"Передача структури російських сил, що триває, у бік невеликих штурмових загонів з використанням спрощеної тактики в поєднанні з зростаючими втратами серед найбільш ефективних російських військ, ймовірно, значно обмежить здатність російських військ належним чином використовувати будь-які шляхи наступу, відкриті після захоплення Бахмута", — підкреслили аналітики.

Тому, вважають вони, взяття Бахмута може стати не більш ніж тактичною перемогою.

Ключові висновки ISW

  • Президент України Володимир Зеленський 7 березня заявив, що російські сили можуть "відкриту дорогу" для захоплення ключових міст Донбасу, у разі захоплення Бахмуту. Однак ISW, як і раніше, вважає, що російським силам не вистачає можливостей використовувати тактичне захоплення Бахмута для отримання оперативних результатів, і, ймовірно, вони швидко досягнуть кульмінації у разі захоплення міста;
  • Російським силам, мабуть, не вистачає механізованих сил, необхідних для наступу за Бахмут, а тактичні "штурмові загони", використовувані під час штурмів Бахмута, мабуть, нездатні вести маневрені бойові дії;
  • Російські сили, ймовірно, захопили східну частину Бахмуту на схід від річки Бахмутка після контрольованого виведення українських військ зі східного Бахмуту 7 березня;
  • Міністр оборони Росії Сергій Шойгу повторив шаблонну риторику, прагнучи стримати подальшу військову допомогу Заходу Україні;
  • Шойгу також позначив довгострокові та, ймовірно, бажані зусилля щодо відновлення та розширення російського офіцерського корпусу;
  • 7 березня Росія обміняла 130 українських військовополонених на 90 російських військовополонених;
  • Російська незалежна соціологічна організація "Левада-центр" опублікувала результати опитування, згідно з якими 51% росіян негативно ставляться до росіян, які залишили країну через мобілізацію, що свідчить про як мінімум негативні почуття до тих, хто уникнув мобілізації, якщо не про явну підтримку війни;
  • Газета New York Times (NYT) заявила 7 березня, що недостовірна та неперевірена розвідувальна інформація, проаналізована офіційними особами США, може свідчити про те, що проукраїнське угруповання здійснило атаку на газопровід "Північний потік" у вересні 2022 року, але ясно дала зрозуміти, що це дуже низька довірча оцінка;
  • Генерал ВПС США Джеймс Хекер підтвердив 6 березня, що США надали Україні комплекти JDAM-ER;
  • Російські війська провели обмежені наземні атаки на лінії Куп'янськ-Сватове-Кремінна;
  • Російські війська продовжували наземні атаки на лінії Авдіївка-Донецьк;
  • Російське джерело заявило, що українські сили намагаються провести операцію через річку Дніпро у Херсонській області;
  • Російська федеральна влада продовжує покладати відповідальність за вирішення мобілізаційних питань на російську регіональну владу, яка потім знімає з себе поточні проблеми російського командування;
  • Російська окупаційна влада продовжує завозити співробітників із різних російських правоохоронних органів на вакантні місця в окупаційних адміністраціях.

Нагадаємо, раніше ЗМІ писали, що головнокомандувач українських військ Валерій Залужний та президент Володимир Зеленський мають "принципово різні погляди" на оборону Бахмута. Мовляв, головнокомандувач ЗСУ ще кілька тижнів тому закликав подумати про "тактичний відступ".

Натомість в ISW зазначають, що ЗСУ, ймовірно, проводять обмежене тактичне відведення військ із Бахмута. Водночас про повний відхід із міста говорити зарано.

Проте 6 березня, президент України Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Під час зустрічі ухвалили рішення щодо продовження оборонної операції в Бахмуті. Члени ставки висловилися за продовження оборонної операції та подальше посилення позицій ЗСУ в Бахмуті.

Секретар РНБО Олексій Данілов 6 березня повідомив, що ситуація у Бахмуті важка. Проте про оточення міста не йдеться.

Крім того, за даними британської розвідки, ЗСУ змогли стабілізувати свої позиції після попереднього просування Росії на північ від Бахмута. Водночас розвідувальники наголошують, що наші армійці мають складнощі з поповненням запасів. Усе через те, що РФ зруйнували міст через єдину асфальтову дорогу до Бахмута, а на інших шляхах заважає багнюка на ґрунтових дорогах. 

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 08.03.2023 07:07