Вступ до Європейського Союзу може стати рятівним для України, бо в його документах є зобов’язання для всіх членів блоку надавати допомогу країні, яка зазнала агресії. І вона прописана чіткіше, ніж відомий п’ятий пункт Статуту НАТО.
Таку думку висловив відомий західний політолог Самуель Чарап у колонці для Foreign Affairs.
"Для тих, хто прагне покласти край нищівній війні Росії в Україні, обрання Дональда Трампа дає вирішальну можливість. На відміну від президента США Джо Байдена, адміністрація якого дотримувалася політики непохитної підтримки України, не наполягаючи на визначеному фіналі війни, Трамп зосередився майже винятково на цьому фіналі", — зазначив він.
Політолог зауважив, що Дональд Трамп давно чітко заявив про свій намір посадити обидві сторони за стіл переговорів невдовзі після того, як він вступить на посаду, а, можливо, навіть раніше.
Але при цьому, на думку Самуеля Чарапа, на перший план виходять гарантії безпеки для України на тлі постійної російської агресії. Тож він вважає, що членство в ЄС може бути одним із видів таких гарантій. Зокрема, стаття 42.7 Договору про Європейський Союз, відома як положення про взаємну допомогу, зобов’язує усі держави-члени блоку надавати допомогу всіма можливими засобами країні, яка стала жертвою збройної агресії.
Чарап наголосив, що це формулювання є більш зобов’язувальним навіть за статтю 5 Статуту НАТО. Крім того, Росія погоджувалася не перешкоджати членству України в ЄС іще під час перемовин 2022 року.
Окрім того, політолог висунув версію, що Україні можуть запропонувати дві альтернативні системи безпеки замість вступу до НАТО. Одна з них передбачає, що США забезпечать безпеку України, як це відбувалося з Південною Кореєю після війни й Ізраїлем після війни Судного дня. Інший варіант — вступ України до ЄС, що дасть їй доступ до положення про взаємодопомогу. Чарап вважає, що такі гарантії безпеки можуть дозволити Україні зосередитися на економічному розвитку та зміцненні демократії.
Нагадаємо, наприкінці жовтня Центр Разумкова оприлюднив результати соціологічного опитування, згідно з якими вступ до Європейського Союзу підтримують 88% українців, до НАТО — 86%. Такими були би результати голосування, якби в Україні найближчим часом відбувся такий референдум.