Фото: Михайло Федоров. Джерело – Мінцифри

Ціни на дрони, які передають на фронт, удвічі вищі від ринкових: держава втратила 600 млн грн, — розслідування

У жовтні 2023 року від "Армії дронів" на фронт поступило майже дві тисячі безпілотників EVO MAX 4T виробництва компанії Autel. На цих закупівлях держава втратила близько 600 мільйонів гривень через непрозорі розрахунки з посередниками.

Про це повідомляє hromadske.

Ще у 2023 році Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації почала купувати дрони у компанії "Кріон-М". При цьому прямого і прозорого тендера не було, а пропозиції надавали ті компанії, які підійшли самому Держспецзв’язку. Ці операції відбувалися у межах спільного з Міністерством цифрової трансформації проекту "Армія дронів". 

Лише з липня 2023 року "Кріон-М" продав державному підприємству майже 3900 безпілотників, що склало півтора мільярда гривень. Цікаво, що спочатку один дрон, придбаний у "Кріон-М", вартував Держспецзв'язку майже у 500 тисяч гривень. Водночас цю ж саму модель можна було купити удвічі дешевше.

Проте завищені ціни "Кріон-М" не стали на заваді Держспецзв'язку укласти з ним два контракти. Перший з них був підписаний у травні 2023 і компанія поставила 1074 дрони. Вже у серпні того ж року держава отримала 1912 дронів за умовами другого контракту.

Ще у липні 2023 року Кабмін ухвалив постанову, яка дозволила виробникам закладати у контракти з державою до 25% прибутку. Ці 25% прибутку мали закладати від собівартості дронів, але важливо зауважити, що компанія "Кріон-М" — не є виробником. Ймовірно, у Держспецзвʼязку вирішили приховати завищені ціни та підігнати калькуляцію під постанову про 25%.

Як пояснили ціну в "Кріон-М"

У компанії пояснювали, що такі ціни сформувались через комплектування дрона: разом із батареєю до його комплекту входила ще одна додаткова батарея. Хоча, як зазначають розслідувачі, у роздріб такі батареї продають приблизно за 15 тисяч гривень.

Як приклад волонтерський "Фонд Сергія Притули" у червні 2023 року купував такі ж дрони у комплекті з однією батареєю за 280 тисяч гривень. У серпні — лише за 212 тисяч за штуку. У компанії "Кріон-М" ціни на дрони коливались від 359 до 500 тисяч гривень, що було значно вищим показником від інших пропозицій на ринку.

Якщо уважно проаналізувати цінову політику "Кріон-м", то можна зробити висновок, що на контракті, підписаному у травні 2023-го між компанією і Держспецзвʼязком, було "наварено" близько 195 мільйонів гривень, а на контракті, який підписали в серпні 2023-го, — ще близько 398 мільйонів.

На ці кошти можна було б придбати ще 2600 таких Autel з додатковою батареєю до кожного.

У схемі фігурує ще два посередники

Безпілотники, що були продані державі за завищеною вартістю, українська ТОВ "Кріон-М" купувала у європейських компаній — польської UMO та німецької Danator.

Ще 28 вересня 2023 року "Кріон-М" придбав у польської фірми 912 дронів Autel майже за 447 мільйонів гривень. Тобто ціна одного комплекту сягнула майже 490 тисяч гривень за тодішнім курсом. В той самий час офіційний європейський дистриб’ютор компанії Autel у вересні того ж року збував ті самі дрони за 280,5 тисячі гривень. До того ж це роздрібні ціни, які є значно вищими, ніж гуртові.

Цікаво, що на запити журналістів, куди ділася різниця у 200 тисяч гривень, представники компанії не відповіли. А у "Кріон-М", який купував дрони в поляків, стверджують, що ті не відмовились розкривати їм ланцюги постачання та первинну собівартість товару. 

Ще цікавіша історія з другою компанією, яка позиціює себе німецькою — Danator. Саме у неї "Кріон-М" купував дрони, хоча фактично зв'язку з чимось німецьким там не так уже й багато. Засновником фірми є українець Сергій Велічук, який керує компанією донині, а сама фірма зареєстрована у 2023 році в невеличкому німецькому містечку Кірхбер.

До 2020 року Сергій Велічук працював на державному підприємстві "Спецтехноекспорт", основним напрямком діяльності якого був експорт та імпорт товарів оборонно-промислового комплексу. Хоча раніше він був співробітником Київської прокуратури, а з 2010 року працював у Міністерстві внутрішніх справ.

Компанія "Кріон-М" купувала дрони у Danator Сергія Велічука за завищеною вартістю. Різниця у закупці склала більш ніж удвічі більшою, ніж у того ж "Фонду Притули". 

Сам Велічук досить агресивно відреагував на запит журналістів щодо ціноутворення дронів: "Що я вам буду називати? Що це за дитячий садок?". Як зазначив бізнесмен, його дрони мають якусь спеціальну прошивку, що й впливає на ціну дрона. За словами Велічука, прошивка коштувала близько 2 тисяч "доларів чи євро". Цікаво, що самі українські військові перепрошивають свої дрони на фронті без будь-яких оплат чи гонорарів. А  експерт "Фонду Притули" заявив, що прошивка у дрона німецької фірми абсолютно стандартна.

Зважаючи на те, що вартість дронів у Donator завищена вдвічі, ймовірно, половина цих коштів осіла у кишені Сергія Велічука або ж була розділена між ним та іншими учасниками цієї схеми.

Очільник Мінцифри Михайло Федоров запевнив, що сам дізнався про завищені ціни у вересні 2023 року, потім його міністерство почало моніторинг, і саме за його підсумками було звернення до НАБУ. 

"Ми стали отримувати сигнали від інших компаній ще у вересні, можливо, у серпні, про те, що можемо закуповувати по іншій ціні. Потім наприкінці вересня я отримав з фронту перші накладні за такою (завищеною, — ред.) ціною. Ми запросили ці контракти, ввели моніторинг цін на ринку. У листопаді я написав лист до НАБУ про те, що з Autel були певні проблеми, тож просимо вас покращити або поглибити моніторинг цих договорів", — заявив Федоров у коментарі hromadske. 

За фактами завищених цін на дрони, які Держспецзв’язку закупив у скандальної компанії  "Кріон-М", НАБУ все-таки відкрило кримінальне провадження. Це сталось у січні 2024-го, але досі ніхто з цього ланцюжка жодної підозри не отримав. Завищенню цін на Autel, за словами Михайла Федорова, має дати оцінку слідство. 

У підсумку, за підрахунками журналістів, загальна сума завищень, які вдалося виявити під час розслідування, сягнула 593 мільйонів гривень. Водночас попит на постачання дронів постійно зростає. У 2024 році уряд виділив на "Армію дронів" 48 мільярдів гривень, постачанням яких буде займатись той самий Держспецзв’язку.

Нагадаємо, за даними Мінцифри, за час повномасштабної війни відбулася справжня технологічна революція. За два роки виробництво безпілотників в Україні масштабувалося в 100 разів.

Ще 1 жовтня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що українські підприємства оборонно-промислового комплексу активно нарощують виробництво зброї та техніки. До кінця 2024 року планують виготовити 1,5 мільйона дронів.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими 

Політика, 30.10.2024 14:25