Низка міністрів країн Північноатлантичного альянсу закликають Україну взяти участь у мирних переговорах президента США Дональда Трампа та російського диктатора Володимира Путіна.
Про це повідомляє Politico.
Як зазначає видання, генеральний секретар НАТО Марк Рютте 13 лютого заявив, що Україна має брати участь в обговореннях свого майбутнього, але зменшив побоювання, що Дональд Трамп відтісняє європейців та Київ на другий план.
У середу ввечері президент США приголомшив європейських союзників, фактично розпочавши мирні переговори щодо давнього конфлікту в Україні зі своїм російським колегою Володимиром Путіним.
"Звичайно, дуже важливо, щоб Україна брала безпосередню участь у всьому, що відбувається навколо України", — заявив Рютте журналістам перед зустріччю міністрів оборони країн НАТО у Брюсселі.
"Ви також забуваєте згадати, що [Трамп] також мав довгу телефонну розмову з [українським] президентом Зеленським", — сказав він. "Простежується чітке зближення позицій: ми всі хочемо миру в Україні, і якнайшвидше. Ми всі хочемо, щоб Україна опинилася в найкращому положенні".
Дебют міністра оборони США Піта Хегсета у Європі викликав справжній переполох. Під час своєї першої поїздки до Брюсселя після затвердження його кандидатури Сенатом США Хегсет заявив своїм колегам у середу в штаб-квартирі НАТО, що Зеленський не має жодних шансів повернути Україну до кордонів, що існували до 2014 року.
Він також розвіяв надії на вступ Києва до НАТО, на що Зеленський відповів: "Я не думаю, що ці двері були справді відчинені", різко прокоментувавши минулі та нинішні адміністрації США.
У четвер Хегсет із захопленням відгукнувся про зусилля Трампа щодо налагодження відносин із Путіним.
"Вчора ви бачили, як президент Трамп, який сам по собі є найкращим перемовником на планеті, об'єднав дві сторони для пошуку миру шляхом переговорів, а це зрештою те, чого хочуть усі", — заявив Хегсет журналістам.
Однак кілька міністрів оборони країн НАТО, зокрема Швеції, Естонії та Канади, також наголосили, що Україна має брати участь у будь-яких мирних переговорах.
"Неможливо вести переговори щодо України без України", — заявив міністр оборони Великої Британії Джон Хілі.
За словами міністра оборони Нідерландів Рубена Брекельманса, європейці також повинні мати місце за столом переговорів.
"Найголовніше, щоб не було переговорів про безпекову архітектуру Європи без участі європейців", — сказав він журналістам.
Рютте заявив, що головною умовою мирних переговорів є їхня "довгостроковість", на відміну від Мінських угод 2014 року, які не змогли зупинити десятирічну агресію Росії у східному регіоні України Донбас і не завадили Путіну розпочати повномасштабне вторгнення в Україну через вісім років.
Колишній прем'єр-міністр Нідерландів також применшив значення коментарів Хегсета у середу про те, що США вирішили надати пріоритет стримування Китаю, а не безпеці Європи.
"З боку США є чіткі очікування, але також і вчорашні чіткі зобов'язання, що цей альянс залишиться для майбутніх поколінь", - сказав він, знову закликавши союзників по НАТО витрачати більше та виробляти більше зброї.
Нагадаємо, раніше прес-служба Пентагону повідомляла, що на полях "Рамштайну" міністр оборони США Піт Гегсет обговорить зі союзниками збільшення оборонних витрат, посилення ролі Європи в безпековій політиці та розширення оборонного виробництва.
Нещодавно президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп дав прес-конференцію в Овальному кабінеті. На зустрічі з журналістами він озвучив свою думку щодо членства України в НАТО, повернення Києвом територій до кордонів 2014 року, а також анонсував зустріч із російським диктатором Володимиром Путіним. Крім того, Трамп не виключив свого візиту в Україну в найближчому майбутньому.
Варто зазначити, що 12 лютого очільник Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга взяв участь у багатосторонніх безпекових переговорах. Зустріч відбулась із колегами з Франції, Німеччини, Іспанії, Італії, Польщі, Сполученого Королівства, главою дипломатії Євросоюзу та єврокомісаром з питань оборони, та була присвячена довгостроковій безпеці України та решти Європи.
Європейські міністри у спільній заяві наголосили, що Україна та Європа мають брати участь у будь-яких переговорах. Україні мають бути надані сильні гарантії безпеки. Справедливий та стійкий мир в Україні є необхідною умовою сильної євроатлантичної безпеки.
Своєю чергою міністр оборони США Піт Хегсет переконаний, що прагнення миру "не є зрадою" України, заявляючи, що російська агресія була "перезавантаженням виробництва" для НАТО.