Фото: Pexels

Релігійне свято 24 лютого: кого сьогодні вшановують християни за новим церковним календарем

У суботу, 24 лютого, за новим церковним календарем християни святкують перше і друге віднайдення голови Іоанна Предтечі. У цей день моляться про здоров'я дітей, захист посівів і про родючість.

TrueUA розповідає детальніше про це церковне свято.

Історія свята та що відомо про Іоана Предтечу

Іоанн Предтеча — пророк і мученик, який вважається після Діви Марії найбільшим святим. Відомо про три випадки віднайдення голови святого Іоанна. Перше відбулося у IV столітті, друге — у V столітті, а третє — у IX столітті. Перше і друге віднайдення святкують саме 24 лютого. За легендами Іоанн Предтеча був обезголовлений через підступи юдейської царівни Іродіади та її дочки Саломеї. Відомо, що тіло святого було поховане його учнями у місті Севастії. Голову ж Іродіада заховала в безчесному місці: її забрала благочестива Іоанна, яка була дружиною царського урядника Худзи та поховала в посудині на горі Оливній, що належала до маєтку Ірода.

Святий Іоанн

Святий Іоанн

Через багато років цей маєток перейшов у володіння благочестивому Інокентію, який вирішив побудувати там церкву. Під час будівництва була знайдена посудина з головою. Зберігав Інокентій її з великою побожністю, але перед смертю вирішив заховати на тому ж місці, адже боявся, що голову осквернять язичники. Згодом володарем святині став священник Євстафій. Він знайшов голову та закопав її в печері, думаючи, що повернеться за нею. Але на місці печери виник монастир. Благочестиві монахи побудували його. Згодом архімадриду Маркелу явився Іоанн Хреститель і розповів, де шукати його голову. Так відбулося друге віднайдення. Святиню перенесли до Емесси, а потім і до Константинополя. Люди зверталися до святого з молитвами, щоб минув головний біль. Також вважалося, що Предтеча захищає здоров’я дітей, посіви та родючість.

Варто зазначити, що митрополит Переяславський і Вишневський Олександр раніше пояснював, що рішення про дотримання новоюліанського календаря буде не обов'язковим для всіх, тобто примусово його нав'язувати нікому не будуть. Це означає, що якщо певні парафії захочуть звершувати богослужіння за старим стилем, який діє сьогодні, вони зможуть це робити. Аби убезпечити ПЦУ від розколу, буде даний перехідний період під час впровадження новоюліанського календаря.

Нагадаємо, раніше TrueUA розповідавколи у 2024 році розпочнеться Великодній піст та якого харчування варто дотримуватися у цей період. Детальніше — у нашому матеріалі.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими
Lifestyle, 24.02.2024 08:57