Фонд гарантування вкладів на початку цього року виставив на аукціон активи на загальну суму в три мільярди гривень. Ішлося про два ліквідованих російських банки та один збанкрутілий український — комерційну нерухомість і право вимоги боргів. Однак виграли цей аукціон росіяни.
Про це йдеться у журналістському розслідуванні "Схем". Розслідувачі встановили, що компанія, яка перемогла у торгах, напряму належить громадянці Росії. Своє російське громадянство вона приховала від українських органів, надавши інформацію лише про американське.
"Це суперечить цілій низці заборон, запроваджених владою після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зокрема, Кабінет міністрів забороняє громадянам Росії та їх компаніям стягувати борги з українців, Національний банк — управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів — брати в них участь", — зазначили журналісти.
У "Схемах" зазначили, що лот аукціону Фонду гарантування вкладів — це активи трьох ліквідованих банків, які не продали раніше. Здебільшого — на 90% — пул складається з активів російського "Сбербанку" (перейменованого у "МР Банк"). Ще невелика частка активів у пулі — російського "Промінвестбанку" й українського "Мегабанку".
У лютому 2024 року цей збірний лот пішов з молотка за 124 мільйони гривень. Покупець, сплативши цю суму отримав права вимоги боргів за старими кредитами на загальну суму 2,8 мільярда гривень. Найбільший — вартістю 2,3 мільярда гривень — це борг за кредитом, який іще 2011 року "МР Банк" надав футбольному клубу "Чорноморець" одеського бізнесмена Леоніда Клімова. Згодом поручителем за цією позикою стало афілійоване із ним же акціонерне товариство "Ринок Маліновський".
Окрім того, в пул проданих Фондом активів входила й безпосередньо нерухомість. Зокрема, в Сумах та Одесі. В Одесі це, наприклад, торговельний центр "Маліновський" на території однойменного ринку. Навесні 2022 року на замовлення Фонду ці вісім тисяч квадратних метрів торговельних площ оцінили у 228 мільйонів гривень. Серед активів у Сумах — магазини, стоматологічний кабінет, аптека й інша комерційна нерухомість на понад 18 мільйонів гривень.
Усі ці активи — права вимоги мільярдних боргів та комерційну нерухомість — придбала на аукціоні маловідома широкому загалу українська компанія "Спектрум Ессетс".
Таку фірму заснували в Києві восени 2019 року. Вона зареєстрована в офісі в центрі столиці на Кловському узвозі, який належить громадянці Російської Федерації Оксані Тереховій. Це — колишня дружина колишнього народного депутата Андрія Деркача, якого Служба безпеки України підозрює у державній зраді та проти якого у США ввели санкції за сприяння втручанню Росії в американські президентські вибори 2020-року.
Деркач втік до Росії 2022 року. Нещодавно він увійшов до комітету безпеки Ради федерації Росії. Про те, що його колишня дружина Терехова нині теж мешкає у Росії, свідчать дані про її внутрішні перельоти між російськими містами.
"Спектрум Ессетс" діє в Україні як фінансова установа, на що має відповідну ліцензію. Серед послуг, які надає компанія, факторинг і кредитування. У реєстрі юридичних осіб України засновницею компанії "Спектрум Ессетс" вказана американська фірма Spectrum UA Credit LLC, а її кінцевою бенефіціарною власницею — громадянка США Марина Євсєєва. Однак, як зʼясували "Схеми", Євсєєва має ще одне громадянство — Російської Федерації.
Марина Євсєєва народилася в Казахстані, але тривалий час мешкала в Росії. Громадянство отримала у березні 2004 року в Єкатеринбурзі у 24 роки. Російський паспорт Євсєєвої чинний і досі. Проте в українських реєстрах Євсєєва має реєстрацію у Каліфорнії (США), де вона, судячи з усього, і проживає. При цьому, як з’ясували "Схеми", вона регулярно відвідує Росію та після початку повномасштабної війни проти України.
Наприклад, Євсєєва прилітала зі Стамбула в Сочі на вісім днів у березні 2023 року. Того ж місяця її компанія "Спектрум Ессетс" вперше після повномасштабного вторгнення взяла участь в українському державному аукціоні, на якому спробувала придбати активи ліквідованого російського "Сбербанку". Тоді їй це не вдалося, на відміну від наступної вже успішної спроби в лютому 2024 року.
Щоправда, в Україну Євсєєва не їздить, попри бізнес у Києві, яким вона володіє через свою американську фірму. Відповідно до даних перетину кордону, які є у розпорядженні "Схем", востаннє вона перебувала в Україні 2018 року.
Ще на початку великої війни українська влада запровадила для громадян Росії цілу низку обмежень, щоби запобігти їхньому впливу на фінансовий ринок країни. Їм заборонено стягувати борги з українців, керувати фінансовими установами, брати участь у державних торгах. Тож журналісти поставили риторичне запитання: як "Спектрум Ессетс" — компанія, яка належить одній громадянці Росії та розташована в офісному приміщенні іншої громадянки Росії, — змогла не лише взяти участь в аукціоні, на якому Україна продавала активи націоналізованих російських банків, а і в ньому перемогти?
Журналісти з’ясували, що своє російське громадянство від українських органів Марина Євсєєва приховала. За правилами торгів учасник має подати лист на адресу Prozorro Sale, що не має стосунку до Російської Федерації. Відповідний лист перед аукціоном у лютому 2024 році подавала і "Спектрум Ессетс". У цьому листі директорка "Спектрум Ессетс" Неля Воєвчик "гарантує та підтверджує", що компанія не пов’язана з державою-агресором.
Однак "Схеми" виявили, що це не відповідає дійсності, адже власниця компанії Марина Євсєєва має дійсне російське громадянство та регулярно відвідує Росію за своїм закордонним російським паспортом.
"Я нічого про це не знаю зовсім. У мене є документ, що вона постійно проживає в Америці, є паспорт громадянки США. Більше нічого мій кінцевий бенефіціарний власник не надав", — відповіла журналістам директорка компанії Неля Воєвчик.
Керує своїми бізнесами Євсєєва не одна. Як зʼясували "Схеми", управителем її американської компанії Spectrum UA Credit LLC є Михайло Трубчік. Цей статус дає йому право управління ще й її українською дочірньою структурою "Спектрум Ессетс". Трубчік — народився в Білорусі та досі зберігає громадянство цієї країни, паралельно маючи паспорт США, де проживає та веде бізнес.
У липні 2020 року Служба безпеки України заборонила Михайлу Трубчіку в’їзд до України на три роки, запідозривши його в тому, що він — представник "глибоко законспірованої мережі спецслужб Росії, які використовують в своїй розвідувальній діяльності документи прикриття громадян США".
Євсєєва призначила Трубчіка управителем Spectrum UA Credit LLC, уповноваживши його керувати не лише цією американською компанією, а й ухвалювати рішення щодо її дочірньої української структури "Спектрум Ессетс", 7 лютого 2023 року. Тож Трубчік уже затверджував новий статут і змінював види діяльності української компанії "Спектрум Ессетс".
Тобто Трубчік, якого СБУ 2020 року вважала представником російських спецслужб, управляє українською компанією, яка під час війни скуповує активи російських банків в Україні.
Крім компанії Євсєєвої, Трубчік керує й американською фірмою її чоловіка, яка теж має інтереси в Україні. Це Allrise Capital Inc, співвласником якої є Володимир Євсєєв. Компанія зареєстрована в Каліфорнії та спеціалізується на придбанні, розвитку й управлінні нерухомістю, а також на інвестиціях у приватний капітал і венчурні проекти.
Продаж росіянам активів збанкрутілих або ліквідованих банків в Україні може нести для країни безпекові загрози.
"Якщо "Спектрум Ессетс" має права вимоги, то вона може робити все, що завгодно, наприклад, йти в суд і накладати арешти на рахунки цієї компанії та таким чином зупиняти роботу цієї компанії, підприємств, які можуть бути цікавими для Росії", — розповів шеф-редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб" Руслан Чорний.
Як зʼясували "Схеми", "Спектрум Ессетс" уже це робить. Зокрема, з активами "МР Банку" та "Промінвестбанку", які придбала 7 лютого на аукціоні. У судовому реєстрі журналісти знайшли ухвали, де "Спектрум Ессетс", як правонаступник "МР Банку" та "Промінвестбанку", вже розпочинає процедуру стягнення коштів щодо кредитів українських фізичних і юридичних осіб на десятки мільйонів гривень.
"Схеми" встановили, що це заборонено цілою низкою нормативних актів. Зокрема, в березні 2022 року Кабінет міністрів ухвалив постанову про захист національних інтересів, якою заборонив громадянам Росії й особам, повʼязаним з нею, стягувати з українців кошти за кредитами.
Наступного місяця, у травні, Національний банк ще й заборонив громадянам Росії управляти небанківськими фінансовими установами в Україні — такими, як, наприклад, "Спектрум Ессетс". За логікою Нацбанку, власниця компанії та громадянка Росії Євсєєва, яка ухвалює в тому числі управлінські рішення, мала би призначити замість себе довірену особу.
"Схеми" отримали від Нацбанку перелік фінансових установ, які виконали цю процедуру та звернулися до регулятора за погодженням щодо призначення своїх нових довірених осіб. "Спектрум Ессетс" у цьому списку немає.
"Схеми" звернулися до Національного банку з проханням повідомити чи проводили вони перевірку щодо наявності російського громадянства в Марини Євсєєвої, коли оновлювали її компанії фінансову ліцензію 2024 року. У Нацбанку повідомили, що про громадянство Євсєєвої дотепер не знали. В пакеті документів, які "Спектрум Ессетс" надавала регулятору, неодноразово стверджувалося, що власниця компанії є громадянкою США, яка не пов’язана з країною-агресором.
"Ураховуючи отриману від вас інформацію, Національний банк надіслав запити до державних органів спеціального призначення про надання інформації стосовно наявності в Євсєєвої Марини громадянства / податкового резидентства Росії", — ідеться у відповіді Нацбанку на запит.
Там також зазначили, що, якщо інформація про російське громадянство Євсєєвої підтвердиться офіційно, то банк матиме підстави відкликати ліцензію у "Спектрум Ессетс".
У Фонді гарантування вкладів повідомили — якщо з'ясується, що покупець активів приховав звʼязок із Росією, то він матиме сплатити штраф у розмірі 100% від ціни лоту та повернути отримані на аукціоні активи.
"Схеми" зателефонували Марині Євсєєвій із запитаннями про те, чому вона не повідомила державного регулятора про те, що має громадянство Російської Федерації, та з якою метою щонайменше шість разів після початку повномасштабного вторгнення відвідувала територію Росії, паралельно беручи участь в українських державних аукціонах. Євсєєва, почувши таке запитання, мовчки поклала слухавку. "Схеми" надіслали їй письмове прохання про коментар і перелік запитань і отримали таку відповідь:
"Спектрум Ессетс" брала участь у всіх аукціонах, що проводилися в Україні, у повній відповідності до українського законодавства, що неодноразово перевірили та підтвердили державні органи. Я є громадянкою США, що підтверджує мій паспорт, копія якого неодноразово надавалась українським державним органам. Я народилася у Казахстані та проживаю у США останні 13 років. Я офіційно відмовилася від російського громадянства".
Проте документів, які підтверджують її вихід з російського громадянства, Євсєєва на прохання редакції не надала. Вона також не пояснила, чому її паспорт та індивідуальний номер платника податків Росії досі є дійсними.
Також журналісти звернулися і до Михайла Трубчіка. Спочатку він сказав, що готовий спілкуватися по відеозв’язку, але згодом повідомив, що надасть письмові відповіді.
"У мене є домовленість із СБУ, яка забороняє мені розголошувати жодну інформацію", — в підсумку відповів Трубчік.
"Схеми" звернулися до СБУ із запитанням чи відповідають ці заяви дійсності, та очікують на відповідь.
"Ми переконані, що ми на 100% відповідаємо вимогам, і всі процедури, які ми розпочали, відповідають вимогам. Наша команда в Україні несе 100% відповідальність і має всі права голосу та права управління", — також відписав Трубчік медійникам.
Він також наголосив, що він сам та компанії, якими він управляє, підтримують Україну.
Нагадаємо, що в одному з попередніх розслідувань "Схеми" з’ясували, що колишні гіпермаркети "Епіцентр", які розташовані на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Луганської областей, перейшли під контроль оточення колишньої народної депутатки від "Опозиційної платформи За життя" Наталії Королевської.