На початку цього року в Україні в тіні перебувало 500 мільярдів гривень незадекларованих податків. Після відповідних заходів влади їх може залишитися десь 420-430 мільярдів гривень.
Про це розповів голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв'ю "Економічній правді".
"Ми вважаємо, що в тіні десь половина економіки, але є галузі, наприклад, торгівля, де 60-70%", — зазначив він.
За його словами, якщо порівняти надходження від ПДВ за вісім місяців 2021 року з надходженнями за аналогічний період 2024 року, то вони зросли на 73%. Це значно перевищує інфляцію, а з урахуванням падіння економіки — це абсолютно нормальні цифри.
"На 14,2% у нас збільшилася податкова ефективність — це показник, який дозволяє нам розрахувати, скільки на обсяг оподатковуваних операцій сплачується сума ПДВ. Для алкоголю податкова ефективність 2021 року складала 5,1%, а тепер — 7%. В абсолютних цифрах — це "плюс" 1,2 мільярда за вісім місяців року. Виторг легальних алкогольних напоїв зріс на 28%", — розповів депутат.
Він також зауважив, що минулого тижня Верховна Рада проголосувала за законопроект, який встановлює гарантоване податкове зобов'язання для спиртових заводів, виходячи з їхньої потужності, а не з того, скільки вони спирту виробляють.
"З пального ми маємо плюс 5,1 мільярда гривень або плюс 45% порівняно з 2023 роком. Із грального бізнесу надходження 2021 року складали 204 мільйони, 2022 року — 730,9 мільйона, за вісім місяців 2023 року — 5,6 мільярда, а за вісім місяців 2024 року — 11,7 мільярда. Зараз уже 13,5 мільярда. Це яскраво демонструє, скільки "тінь" коштує державі", — на цифрах пояснив Гетманцев.
За його даними, виторги за реєстратором розрахункових операцій у ювелірному бізнесі в Україні зросли на 67,8% у серпні 2024 року до січня 2024 року.
"Дуже показова цифра — вендингові машини — плюс 350%. Вони повністю перебували в тіні. Однак тінь — це не тільки тіньовий бізнес, але й чиновники, правоохоронці, які харчуються цією тінню. Це кланова система, яка формувалася 30 років, яка керувала державою", — розповів Гетманцев.
Він також навів ще одні дані — вони стосуються виторгу електроніки.
"Щодо електроніки — плюс 34% від початку року та 157,7% зростання надходжень ПДВ (рік до року). Ми робили заслуховування на комітеті, до нас прийшли мережі "Ябко", "Яблуко" й інші. І вони цілком серйозно сказали: "Дивіться, раніше ринок працював так. Нам потрібна дорожня карта від держави, як вийти з цього". Вони впевнені, що вони все правильно роблять, але їм треба якісь перехідні періоди, щоби працювати "набіло". І це на третьому році війни", — акцентував Гетманцев.
Нагадаємо, що сьогодні голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук підписав законопроект № 11416-д. Він має збільшити податки. Зокрема, військовий збір зросте з 1,5% до 5%.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими