
Американський президент Дональд Трамп розповів своєму оточенню, що хоче уникнути затяжної війни в Ірані. Він планує завершити все на Близькому Сході найближчими тижнями.
Таку інформацію оприлюднило видання The Wall Street Journal, журналісти якого послалися на власні джерела.
Останніми днями Трамп приватно сказав радникам, що, на його думку, конфлікт перебуває на завершальній стадії. Він закликав їх дотримуватися оголошеного ним публічно графіка в чотири-шість тижнів.
Співрозмовники медійників запевнили, що представники Білого дому планували провести саміт лідера США з його китайським колегою Сі Цзіньпіном у Пекіні в середині травня, розраховуючи, що війна завершиться до початку зустрічі. Однак проблема Трампа полягає в тому, що у нього немає простих варіантів припинення війни, а мирні переговори перебувають на початковій стадії.
Аналітики видання зазначили, що під час розмов Трампа з політичними союзниками за межами країни, його увага часом переключалася на інші теми. Серед них — майбутні проміжні вибори, рішення направити працівників імміграційної служби в аеропорти, а також просування через Конгрес законопроєктів, що посилюють правила участі виборців у виборах.
За словами одного з джерел, Трамп вважає, що війна відволікає його від інших пріоритетів. Але також джерела попереджають, що часто важко передбачити, яке рішення Трамп може ухвалити щодо війни. В міру розвитку конфлікту лідер США коливався за лаштунками між дипломатією та нарощуванням ударів. Деякі люди з оточення Трампа закликали його діяти жорсткіше, заявляючи, що зміна режиму в Ірані може визначити його спадщину.
"Президент США, схоже, готовий перейти до наступного великого виклику. Однак Трамп не уточнив, що це може бути. Деякі союзники висловлюють припущення, що він зможе переключитися на повалення комуністичного режиму на Кубі", — йдеться в журналістському матеріалі.
Водночас найближчі радники хочуть, щоби він зосередився на найнагальнішій проблемі, яка стоїть перед виборцями, — це зростання вартості життя, що посилилося після війни.
Цього тижня Дональд Трамп дав зрозуміти, що знову зацікавлений у досягненні дипломатичного врегулювання конфлікту. Зокрема, він відмовився від погроз, висловлених у вихідні, щодо удару по іранських електростанціях.
Чиновник адміністрації розповів, що одна з ідей, яку Трамп озвучував своїм радникам, — це забезпечення доступу США до частини іранської нафти в межах будь-якої угоди щодо припинення. Однак джерело додало, що наразі жодних планів щодо цього не ведеться.
"Трамп готовий ввести війська США на іранську територію, але не наважується на це тому, що це може зірвати його мету — якнайшвидше завершення війни. Він стурбований тим, що кількість американських військових, загиблих або поранених під час операції, може зрости, якщо війна продовжиться. Наразі поранено близько 3 000 американців, 13 загинули", — додали аналітики.
Вони підсумували, що США й Іран далекі від досягнення угоди про припинення бойових дій, а Тегеран поки що відкидає прямі переговори з Вашингтоном. Без угоди або твердої військової перемоги Трамп, імовірно, зіткнеться з подальшим блокуванням Ормузької протоки, що продовжить дестабілізувати світовий енергетичний ринок.
Нагадаємо, журналісти CNN учора повідомили, що Тегеран відмовляється відновлювати переговори з нинішнім складом американської делегації, яку очолюють Стів Віткофф і Джаред Кушнер. В Ірані надають перевагу віцепрезиденту Джею Ді Венсу.