Фото: news.dtkt.ua

В Україні спростили процес отримання фінансових послуг: що зміниться

Національний банк України (НБУ) та Міністерство цифрової трансформації запускають спільний проект, який значно спростить обмін документами між банками, їхніми клієнтами та власниками державних реєстрів. Відтепер послуги для громадян, які надаються банками, стануть доступнішими та зручнішими.

Про це повідомила прес-служба регулятора.

Йдеться про "комплексний шеринг" — передавання копій електронних документів або окремих даних, що містяться в них, сформованих за допомогою застосунку "Дія. Цей проект суттєво спростить процес отримання громадянами фінансових послуг.

"Для нас це не лише данина сучасним цифровим тенденціям, але й можливість забезпечити безбар’єрність фінансових послуг та удосконалити процеси ідентифікації чи верифікації, відкриття рахунку, оформлення кредиту, надання інших фінансових послуг. Зокрема, в умовах війни, коли паперові документи можуть бути втрачені чи пошкоджені, люди повинні мати можливість доступу до всіх послуг, користуючись електронними документами", — зазначили в прес-службі.

В НБУ пояснили, що ці нововведення зменшать ризики неотримання послуг клієнтами та пришвидшать їх обслуговування.

"Крім того, підвищуються можливості банків перевіряти правдивість наданої клієнтом інформації з першоджерел — державних реєстрів, зокрема про його фінансовий стан і платоспроможність, та оцінювати кредитні ризики", — зазначив заступник голови НБУ Олексій Шабан. 

Своєю чергою віце-прем'єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров підкреслив, що "шеринг документів" — це "революційна технологія, що спрощує документообіг, прибирає зайві копії та економить час як працівникам установ, так і людям".

"Комплексний шеринг": що це означає та його переваги

Запропонована модель комплексного шерингу дасть можливість громадянам за одним запитом надати банківській установі одночасно як електронні копії кількох цифрових документів, так і окремі відомості про свій фінансовий стан.

"Наразі, якщо громадянин має потребу надати електронні копії кількох цифрових документів під час отримання банківських послуг, то йому зазвичай потрібно надсилати електронні копії кожного цифрового документа окремо. Якщо таких документів буде 10, то доведеться 10 разів проходити одні й ті ж процедури щодо передавання електронних копій цифрових документів з різних державних реєстрів. Технологічний механізм моделі "комплексного шерингу" дасть змогу банкам отримувати інформацію про клієнта з державних реєстрів одним "пакетом" за допомогою застосунку "Дія", — пояснили в Нацбанку.

В НБУ підкреслили, що згода клієнта на обмін інформацією в зазначений спосіб є обов'язковою, і лише клієнт обирає, якій банківській установі та який набір відомостей він хоче надати.

"Комплексний шеринг": для чого він потрібен та що зміниться

Реалізація моделі "комплексного шерингу" дасть змогу значно спростити та прискорити процес отримання фінансових послуг, зекономити час та операційні витрати банківських установ. Відтепер користувачі зможуть надсилати через "Дію" не лише копії та дані цифрових документів, а й довідок про доходи, ОК-5, ОК-7 за один раз. Такий підхід забезпечує високий рівень конфіденційності, захисту персональних даних та запобігання неправомірному їх використанню. 

"Комплексний шеринг" сприятиме:

  • забезпеченню безперервної роботи фінансової системи в умовах воєнного стану, створюючи для клієнтів додаткові можливості в зручному отриманні фінансових послуг;
  • пожвавленню кредитування завдяки оптимізації процесу надання клієнтом інформації про себе до банку з метою отримання фінансових послуг, а також перевірки банком наданих клієнтом даних.

Нагадаємо, за даними НБУ, в Україні доступ до банківської таємниці залишатиметься обмеженим. Фінансові установи й надалі гарантують таємницю банківського рахунку та відомостей про клієнта. Проте відтепер на запит правоохоронних органів, банки мають право надавати інформацію про номер платіжної картки.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 19.04.2024 02:26