У понеділок, 28 квітня, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль відповів на петицію про підвищення заробітної плати педагогічним працівникам. За його словами, під час воєнного стану це є "проблематичним".
Про це свідчить відповідь Дениса Шмигаля, розміщена на сайті Кабінету міністрів України.
Петицію опублікували ще в січні. Вона набрала необхідні 25 тисяч голосів. У ній Надія Коток просила ухвалити рішення про підвищення зарплати вчителям "до рівня європейських держав" — 1000-1500 доларів. Тоді як в Україні це в еквіваленті 300-400 доларів, а в сусідній Польщі — 1200-1500 доларів.
Вона, зокрема, обґрунтувала це перевантаженістю вчителів, високою відповідальністю професії, плинністю кадрів, інфляцією та низьким рівнем окладу порівняно зі середнім у країні.
"Зазначене підвищення потребуватиме значних додаткових видатків з бюджетів усіх рівнів, що під час воєнного стану проблематично, оскільки всі власні надходження бюджету спрямовуються на потреби Сил безпеки й оборони", — відповів Денис Шмигаль.
В уряді також відповіли, що вчителі отримують різні доплати. Таким чином Кабмін здійснює кроки для поступового підвищення оплати праці педагогічних працівників, зокрема, коштом щомісячної доплати в розмірі 1 300 гривень (з 1 вересня 2025 року та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, — у розмірі 2 600 гривень).
Станом на початок 2025 року середня зарплата вчителя в Україні — приблизно 13 000 гривень.
Нагадаємо, наприкінці серпня минулого року міністр освіти та науки Оксен Лісовий розповідав, що в Україні закон про освіту та його кінцеві положення передбачають підняття заробітної плати вчителям до трьох прожиткових мінімумів. Водночас це можна буде реалізувати тоді, коли бюджет отримає хоча б 50-60 мільярдів додаткових коштів.