Фото: Depositphotos

Коли колядувати, щедрувати та посівати за новим церковним календарем

В Україні здавна існує традиція колядувати, посівати та щедрувати. Довгий час українці починали колядувати у вечір перед Різдвом, яке відзначали 7 січня. Проте у зв’язку із переходом Православної церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар дати різдвяних свят змінились, як і дні, коли можна колядувати, посівати та щедрувати.

TrueUA розповідає, коли колядують, щедрують та посівають у 2023-2024 роках.

Коли колядувати?

Традиційно заведено починати колядування у переддень Різдва — на святвечір. Тож за новим стилем починати коляду можна буде ввечері 24 грудня. Як тільки на небі являється перша зірка — розпочинається Свята Вечеря, а діти збираються гуртом і йдуть вітати усіх колядками з народженням Христа та побажати господарям багатого врожаю, щастя, здоров’я та добра. 

Фото: vecherniy.kharkov.ua

Фото: vecherniy.kharkov.ua

Коли посівати?

Раніше посівати було прийнято на Старий Новий рік — 14 січня. Однак за новим стилем посівати тепер можна буде саме 1 січня на звичайний Новий рік.

За традицією, посівальниками мають бути хлопчики, оскільки в народі вважали, що першим на Новий рік мав зайти в хату чоловік, щоб все було добре. Посівали зерном — житом або пшеницею. Натомість господарі мають пригостити своїх гостей яблуками, пирогами, або ж подякувати їм грошима. Зерно ж варто зберегти в домівці до вечора, оскільки воно вважається у цей день важливим оберегом.

Фото: "Уніан"

Фото: "УНІАН"

Коли щедрувати?

У деяких регіонах щедрують на Старий Новий Рік, в інших — напередодні Водохреща. Однак якщо відзначати свята за новим стилем, щедрувати доведеться 1 січня на Новий рік, або 5 січня — у Щедрий вечір.

Традиційно саме дівчата можуть займатись щедруванням. Вони зі співами та музикою ходять від хати до хати зі щедрівками та прославляють господарів, бажаючи їм достатку. Однак у деяких областях України щедрують і хлопці.

Фото: Depositphotos

Фото: Depositphotos

Нагадаємо, раніше ми публікували статтю про те, коли будуть новорічні та різдвяні свята в Україні у 2023-2024 роках та чи будуть ці дні вихідними.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Lifestyle, 24.12.2023 18:24