Адміністрація Дональда Трампа поки що не обговорювала з Україною необхідність проведення виборів до кінця 2025 року. Однак якщо Сполучені Штати Америки порушуватимуть таке питання, то Київ готовий до обговорення.
Про це розповіла посол України в США Оксана Маркарова в інтерв'ю "Суспільному".
"Коли це питання теоретично обговорювалося, 2023-2024 років, наша позиція була такою, що для цього треба завершити бойові дії. Під час війни ми не зможемо забезпечити повний доступ до голосування та кандидування", — запевнила Маркарова.
Раніше спецпредставник американського президента Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що за умови досягнення угоди про припинення вогню з Росією найближчими місяцями США хочуть, щоб Україна провела президентські та парламентські вибори до кінця року.
"Більшість демократичних країн проводять вибори під час війни. Я вважаю, що це дуже важливо. Я думаю, що це добре для демократії. У цьому краса міцної демократії, що у вас є більше, ніж одна людина, яка потенційно може балотуватися", — наголошував він.
Президент Зеленський неодноразово зазначав, що Конституція та закони України не дозволяють проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану.
Водночас він припускав, що у разі закінчення "гарячої фази війни", парламент скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів.
Нагадаємо, що, за оцінками аналітиків, якби вибори відбулися найближчим часом, то Зеленському було б важко повторити успіх переконливої перемоги, яку він здобув 2019 року. Майже через три роки російського вторгнення його більше не сприймають як безперечного військового лідера, яким він колись був.
Внутрішнє опитування, з яким ознайомилося видання The Economist, показує, що він показав би погані результати у другому турі, наприклад, проти Валерія Залужного, який зараз є послом у Великій Британії.