Колаж TrueUA

Оновлена програма для школярів, здорожчання проїзду й підвищення податків: чого чекати українцям у вересні

У вересні 2024 року на українців очікує низка змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, почне діяти "Національний кешбек", у львівському транспорті подорожчає проїзд, а школярі навчатимуться за оновленою програмою. До того ж президент Володимир Зеленський цього місяця планує зустрітися із лідером Сполучених Штатів Америки Джо Байденом. 

Яких змін очікувати українцям у перший місяць осені — у матеріалі TrueUA. 

Тарифи з 1 вересня: чи буде підвищення цін на комунальні послуги

Ціни на електроенергію

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, підвищення цін на світло найближчим часом не очікується. До закінчення осінньо-зимового періоду 2024-2025 років тариф на електроенергію для побутових споживачів переглядатись не буде.

З 1 червня зросли тарифи на електроенергію — від 2,64 до 4,32 гривні за 1 кіловат-годину. Цей тариф зафіксований до 30 квітня 2025 року і його переглядати не планують. Так, у вересні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо нічного тарифу на електроенергію, то тепер він становить — 2,16 гривні.

Ціна на газ 

В Україні не планують підвищувати тарифи на газ. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, до кінця квітня 2025 року тарифи на газ в Україні не підвищуватимуть. Пільгова ціна збережеться для населення та виробників тепла. Відповідно ціна на газ у вересні складатиме сім гривень 96 копійок за куб.

Ціни на воду

У вересні в деяких невеликих населених пунктах України послуги водопостачання можуть подорожчати, оскільки місцева влада має право самостійно встановлювати тарифи на ці послуги. Проте у великих містах тариф на воду для побутових споживачів залишиться без змін.

ціни на комуналку

Фото: ua-energy.org

Підвищення податків: чи очікувати змін

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики 29 серпня підтримав оновлену версію законопроекту про підвищення податків і рекомендував нардепам ухвалити його у першому читанні. Голосування у залі заплановане на початку вересня.

За словами заступника голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народного депутата від "Голосу" Ярослава Железняка, законопроект передбачає:

  • підвищення військового збору з 1,5% до 5%;
  • збільшення податків для першої та другої групи ФОП;
  • авансові внески на АЗС;
  • 1% для всіх форм ФОП третьої групи;
  • 25% прибутку на фінустанови;
  • помісячна звітність ПДФО (для економічного бронювання).

Фото: соцмережі

Оновлена програма: зміни для школярів

У 2024 році в українських школах навчальний рік розпочнеться 2 вересня та триватиме до 30 червня 2025 року

За даними МОН, для учнів 10-11 класів затвердили нову навчальну програму "Захист України", яка спрямована на формування патріотичної свідомості та на розвиток практичних навичок для збереження життя. Так, у новому навчальному році цей урок викладатимуть по-новому, проте модельна навчальна програма отримала гриф "Рекомендовано".

У МОН пояснили, що особливість даної програми полягає у єдиному змісті для всіх учнів та учениць, незалежно від статі, що забезпечує рівні можливості в набутті важливих навичок. Оновлення "Захисту України" здійснювалося комплексно. Зокрема, враховували сучасні виклики та потреби у сфері національної безпеки, з огляду на досвід та рекомендації провідних експертів, громадських організацій та освітян.

До того ж МОН оновило освітню програму для 5-9 класів:

  1. Замість типового навчального плану з рекомендованою кількістю годин запропоновано формат навчального плану, у якому легко і зручно реалізувати академічну свободу, зокрема розробити річні навчальні плани для окремих класів однієї паралелі з урахуванням освітніх потреб учнівства.
  2. Увідповіднено співвідношення між інтегрованими й розінтегрованими курсами.
  3. Уведено освітні компоненти, актуальні в умовах воєнного часу, зокрема "Безпековий практикум".
  4. Визначено мінімальну кількість годин на міжгалузеві інтегровані курси.
  5. Вилучено предмети й курси, які втратили актуальність у зв’язку з вимогами інших нормативно-правових актів та об’єктивною реальністю, зокрема російську та молдовську мови в усіх інтегрованих та предметних варіантах.

Варто зазначити, що з 1 вересня 2024 року максимальна наповнюваність початкових класів державних і комунальних закладів загальної середньої освіти може становити не більше ніж 24 учні. У 2024-2025 році ця норма поширюється на всі перші класи, які навчатимуться в очному або змішаному форматах. Для решти класів максимальна наповнюваність залишається 30 учнів. Наповнюваність класів, які вчаться дистанційно, може бути більшою за 24 учні (для перших класів) та за 30 учнів (для інших класів). 

Фото: Depositphotos

Виплати для ВПО з 1 вересня

В Україні уряд фінансово підтримує внутрішньо переміщених осіб. У вересні 2024 року переселенці продовжуватимуть отримувати грошову допомогу. За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, наприкінці серпня уряд вніс зміни до постанови "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", які передбачають продовження виплат на наступні шість місяців для особливо вразливих категорій ВПО

Так, у 2024 році у держбюджеті для здійснення соціальних виплат спрямовано 136,5 мільярдів гривень. Кошти отримають майже п'ять мільйонів ВПО. З цього обсягу на допомогу для проживання внутрішньо переміщеним особам буде виділено 57,6 мільярда гривень, що більше майже у 20 разів порівняно з видатками до повномасштабного вторгнення РФ. Ці кошти буде спрямовано на підтримку ВПО, кількість яких порівняно з 2021 роком зросла в 11 разів.

Розмір допомоги для ВПО у вересні не зміниться:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — три тисячі гривень;
  • для інших осіб — дві тисячі гривень.

 

Фото: ілюстративне. Джерело: realgazeta.com.ua

Програма "Національний кешбек": скільки коштів і за що повертатимуть українцям

Реєстрація споживачів у програмі "Національний кешбек", яка передбачає отримання споживачами компенсації в розмірі 10% вартості придбаних ними українських товарів, стартує 2 вересня. Віце-прем'єр-міністерка, міністерка економіки Юлія Свириденко зазначила, що для того, щоб отримувати кешбек, споживачам потрібно в банках, картками яких людина користується, надати згоду на передачу інформації про оплати в магазинах, що приєднались до програми.

В одному із банків потрібно відкрити спеціальний рахунок та отримати віртуальну або фізичну карту у додатку чи фізичному відділенні. Потім в мобільному застосунку "Дія" обрати послугу "Національний кешбек", де потрібно вказати спеціальну картку, на яку буде щомісячно зараховуватися кешбек.

Максимальний обсяг кешбеку — три тисячі гривень за місяць. Кошти кешбеку громадяни зможуть витрати на оплату послуг, зокрема, комунальних та медичних, придбання військових облігацій, чи зробити донат на підтримку Збройних сил тощо.

Своєю чергою виконавча директорка Ukrainian Food Retail Alliance (UFRA) Наталія Петрівська розповіла виданню Forbes, що найбільші продуктові мережі України підтвердили приєднання до програми "Національний кешбек". За її словами, з вересня "АТБ-маркет", "Сільпо", Novus, Varus та "Auchan Україна" офіційно приєднаються до програми та долучаться до її бета-тестування.

Передбачається, що перелік виробників і товарів, які приєднаються до програми, поступово збільшуватиметься протягом вересня. Сам перелік товарів, на які поширюватиметься кешбек, буде опублікований на сайті "Зроблено в Україні". 

Фото: versii.if.ua

Зросте акцизний податок на різні види палива: чи зміниться ціна на пальне

З 1 вересня уряд планує збільшити акцизні податки на різні види палива (бензин, дизпаливо та автогаз). Відповідно через це на АЗС України можуть зрости ціни на пальне.

Акцизи зростуть наступним чином:

  • акциз на бензин — від 242,6 євро до 271,7 євро за 1000 літрів;
  • акциз на дизельне пальне — від 177,6 євро до 215,7 євро;
  • акциз на автогаз — від 55,6 євро до 59,2 євро.

Фото: Pixabay

Подорожчання проїзду у громадському транспорті Львова

У Львові з 1 вересня на п'ять гривень зросте вартість проїзду у громадському транспорті. Це стосується лише тих пасажирів, які оплачують поїздку готівкою. За даними Львівської міської ради, для мешканців, які купують паперовий квиток у водія, проїзд коштуватиме 25 гривень.

Ці зміни відчують лише 19% від усіх пасажирів громадського транспорту, адже саме стільки людей зараз розраховуються готівкою. Натомість для 81% пасажирів, які валідують та оплачують проїзд безготівково, вартість проїзду залишається незмінною:

  • при оплаті загальною "ЛеоКарт" — 13 гривень;
  • при оплаті студентською "ЛеоКарт" — шість гривень 50 копійок;
  • при оплаті банківською картою чи пристроєм з NFC — 15 гривень.

Фото: tvoemisto.tv

План перемоги: Зеленський у вересні планує зустрітися із Байденом

Президент Володимир Зеленський у вересні має намір зустрітися із лідером Сполучених Штатів Америки Джо Байденом. Під час прес-конференції в межах форуму "Україна 2024. Незалежність" український гарант зазначив, що у ході перемовин презентує план перемоги України над державою-агресоркою Росією.

"Я готуюся до нашої зустрічі у вересні. Дай Боже, я зможу дозволити собі бути на Генасамблеї ООН. Дуже багато речей залежить сьогодні від США. І навіть дуже багато речей, які знаходяться в Європі. Рішення в Європі щодо дозволів також залежать від позитивного рішення в Білому домі, тому нам потрібно більше працювати", — сказав Зеленський.

Очільник держави запевнив, що план перемоги вже повністю підготовлений. До того ж український лідер має намір презентувати його не лише Байдену, а й кандидатам у президенти США — Камалі Гарріс і Дональду Трампу.

Фото: Офіс президента

Магнітні бурі: календар на вересень 2024 року

На перший місяць осені прогнозують декілька відчутних магнітних бур. Першу очікують з 1 по 3 вересня (слабка магнітна буря), другу — з 10 по 12 вересня (середня магнітна буря). Ще одна магнітна буря червоного рівня накриє Землю 26 вересня — вона буде сильною.

У метеозалежних можуть бути: головний біль, запаморочення, нудота і блювота, біль у суглобах і м'язах, висока температура, підвищений тиск та безсоння.

У ці дні рекомендується: більше відпочивати, гуляти на свіжому повітрі, правильно харчуватися та дотримуватися режиму сну.

Варто зазначити, що експерти Meteoagent постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур.

Магнітні бурі

Фото ілюстративне зі соцмереж

Вихідні дні у вересні: скільки відпочиватимуть українці

Вересень 2024 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть День знань.

календар червень

Фото: calendar.ua

Цього місяця відпочиватимемо лише у суботу та неділю, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні вересня 2024 року: 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28 та 29 числа.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 01.09.2024 08:30