Очільниця польського міністерства освіти Барбара Новацька у листі до українського колеги Оксена Лісового висловила обурення тим, як події на Волині 1940-х років висвітлюються в підручниках з історії.
Текст листа опинився в розпорядженні агентства РАР.
У листі Новацької до міністра освіти і науки України Оксена Лісового, очільниця національної освіти "з жалем" заявила, що "польська сторона дуже стурбована змістом українських підручників з історії, які висвітлюють події на Волині, що відбувалися між 1943 і 1947 роками". Вона наголосила, що "особливо складним періодом в історії Волині, а водночас і в польсько-українських відносинах, був час Другої світової війни та масових злочинів проти польського населення, відомих як "Волинська різанина", скоєних Українською повстанською армією (УПА) та місцевим українським населенням".
Керівник міністерства національної освіти звернув увагу на зміст підручника під назвою "Історія України" для 10 класу середньої школи, виданого у 2023 році.
Як вона пояснила, вона мала на увазі уривок зі сторінки 256 : "(УПА) діяла переважно на Волині та в Галичині. У 1943 році її очолював Роман Шухевич. Протягом двох років її існування до лав УПА вступило 30 000-40 000 солдатів. Активісти УПА вважали своїми ворогами українських комуністів, нацистів та поляків. Причиною погіршення польсько-українських відносин стали масові вбивства українців, скоєні Армією Крайовою. Це була підпільна польська армія, керівництво якої хотіло повернутися до довоєнних кордонів Польщі. Її жертвами стали жителі Холмщини, Підляшшя, Галичини та Волині. Кривава польсько-українська війна, яка забрала життя не лише солдатів, а й мирних жителів, тривала до 1947 року".
Новацька звернулася до українського міністра з проханням "вжити негайних заходів, зокрема переглянути інші підручники та підготувати нові, які відповідатимуть поточному стану польсько-українських відносин".
Вона додала, що представники обох країн контролюють зміст підручників у рамках діяльності двосторонньої Польсько-української експертної комісії з удосконалення шкільних підручників з історії та географії.
Новацька також запропонувала розглянути можливість зміни правил роботи комісії, щоб обидві сторони могли висувати підручники, що становлять спільний інтерес, для розгляду. Вона посилалася на той факт, що "як українська, так і польська сторони висловили занепокоєння щодо змісту підручників з історії ".
Водночас міністр повідомила, що під час 24-го засідання Комісії в Ужгороді у січні один з її українських членів запропонував створити спільний підручник з історії. Тому вона попросила Лісового зайняти позицію щодо зміни правил роботи комісії та, можливо, розпочати роботу над підготовкою спільного підручника.
Раніше повідомлялось, що 24 квітня у Тернопільській області, на території колишнього села Пужники, розпочали ексгумувати останки поляків, які загинули у 1945 році.
Нагадаємо, як свідчать результати опитування IBRiS, проведеного на замовлення видання Rzeczpospolita, половина поляків вважає, що без остаточного розв’язання проблемного питання ексгумацій жертв Волинської трагедії не може бути вступу України до НАТО чи Європейського Союзу.