У п'ятницю, 21 квітня, на військово-повітряній базі у Німеччині відбудеться одинадцяте засідання Контактної групи з питань оборони України формату "Рамштайн". Воно об’єднує понад 50 країн світу. Очолить зустріч голова Міністерства оборони Сполучених Штатів Америки Ллойд Остін.
TrueUA розповідає, яких рішень очікує від цієї зустрічі Україна, зокрема що стосується поставок зброї для переваги на полі бою над ворогом.
Міністр оборони України Олексій Резніков напередодні чергового "Рамштайну" нагадав українським союзникам про необхідність сучасних винищувачів. Адже пріоритет України — це швидке створення багаторівневої протиповітряної оборони. Він зазначив, що отримані системи ППО Patriot, IRIS-T, NASAMS, а також винищувачі МіГ-29 допоможуть Україні у захисті неба. Проте це не останні кроки у створенні надійної ППО.
"Враховуючи варварську тактику Кремля, нам потрібні винищувачі "натовського" типу. Ми часто чули "ні, це неможливо". Але я на власні очі бачив, як неможливе стає можливим", — писав Резніков у Twitter.
На важливості посилення системи протиповітряної оборони України, постачанні боєприпасів та озброєння наголосив й головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний під час зустрічі із командувачем Національних Збройних сил Латвії Леонідсом Калниньшем 20 квітня.
"Провів зустріч із командувачем Національних Збройних сил Латвійської Республіки генерал-лейтенантом Леонідсом Калниньшем, який вперше з офіційним візитом відвідав Україну. Домовилися продовжувати діалог та співпрацю для зміцнення обороноздатності України.Вдячний генералу Калниньшу та всьому латвійському народу за солідарність та підтримку", — повідомляв Залужний.
Президент Володимир Зеленський під час брифінгу з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 20 квітня у Києві повідомив, що Україна в період підготовки до контрнаступу очікує, що на зустрічі у форматі "Рамштайн" будуть розглядатися питання необхідної для ЗСУ зброї. Зокрема, він натякнув на далекобійне озброєння.
"Важливий Рамштайн. Ви знаєте до чого Україна готується і з приводу підготовки відповідних кроків є меседжі нашої команди, яка буде представлена на цьому засіданні. Деякі речі треба трішечки "пушить", щоб відповідна зброя, яка посилить нашу армію на полі бою, прийшла швидше, ніж вона навіть запланована", — заявив Зеленський.
Глава держави акцентував — варто обговорити зброю, на яку Україна так довго очікує.
"Зокрема, це тренінг між місіями наших пілотів, відповідна далекобійна зброя, дуже конкретна, з дуже конкретними партнерами, з дуже конкретною кількістю про яку були домовленості", — зауважив очільник держави.
Водночас радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк ввечері 20 квітня повідомив, що на "Рамштайні" обговорюватиметься питання передачі нашій країні далекобійних ракет. За його словами, країні потрібна зброя, яка знищуватиме цілі на відстані 100 і більше кілометрів.
"Будь-який "Рамштайн" — це перш за все аудит того що зроблено й що треба зробити з точки зору оперативної необхідності для України. Підсумують що вже надано, з урахуванням пакетів військової допомоги", — заявив він.
Подоляк наголосив, що Україна очікує на нові пакети військової допомоги від інших країн, у тому числі від Іспанії.
Також, за словами Подоляка, під час "Рамштайну", оцінять ресурсну спроможність Росії.
"Звідси виходить третє питання яке треба вирішувати на "Рамштайні" — яка необхідність та у яких інструментах потрібна (Україні, — ред.) зараз й сьогодні. Ми будемо говорити про далекобійний ракети перш за все. Нам треба далекобійні ракети — на 100 і більше кілометрів", — додав Подоляк.
Голова Пентагона США Ллойд Остін на зустрічі з головою українського уряду Денис Шмигаль 12 квітня запевнив, що США розширять виробництво озброєнь для ЗСУ.
"Ми продовжуватимемо інвестувати у нашу власну оборонно-промислову базу для подальшого нарощування виробництва", — зазначив глава Пентагона, якого цитувало CNN.
Видання вказувало, що Шмигаль закликав США розпочати постачання західних винищувачів F-16 Україні.
Своєю чергою генсек НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва у четвер запевнив, що Альянс підтримуватиме Україну на шляху до перемоги у війні з Росією. Також НАТО готує багаторічну ініціативу підтримки України після завершення воєнних дій: це поставить Україну на гідне місце в Євроатлантичній сім'ї.
"В НАТО ми також фокусуємось на потребах України після війни. Важливіше за все — нам потрібно зробити, щоби Росія ніколи не воювала з Україною. НАТО зараз працює над багаторічною ініціативою підтримки України. Це допоможе вам пройти від ери радянської доктрини до НАТОвського обладнання й політики. Це буде повна співпраця з НАТО і це поставить Україну на достойне місце в Євроатлантичній сім'ї. Українське майбутнє в НАТО", — додав Столтенберг.
Крім цього, Іспанія у п'ятницю анонсує новий пакет військової допомоги Україні. Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес повідомила, що озвучить про це рішення під час засідання "Рамштайну". Серед іншого, очікується постачання засобів повітряної та військово-морської оборони.
Нагадаємо, напередодні Сполучені Штати Америки оголосили про надання Україні нового пакета озброєння на 325 мільйонів доларів. Туди увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS, 155-мм та 105-мм артилерійські снаряди, ракети з оптичним наведенням (TOW), системи протитанкової зброї AT-4, протитанкові міни, високоточні авіаційні боєприпаси тощо.
Також Україна отримає новий пакет військової допомоги від Естонії. Окрім снарядів, Естонія передасть Збройним силам України прилади нічного бачення та боєприпаси для стрілецької зброї.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими