Руслан Стефанчук. Джерело: Верховна Рада України

Регілійним організаціям виділять час для розриву зв'язків з Росією: Стефанчук назвав терміни

Релігійні організації, які пов’язані з Російською Федерацією, матимуть дев'ять місяців, щоб у канонічний спосіб розірвати зв’язки з країною-агресоркою. Такі терміни вступлять у дію в разі ухвалення законопроекту № 8371.

Таку заяву в ефірі телемарафону 17 серпня зробив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

За словами спікера, третя стаття законопроекту передбачає заборону російської церкви на території України. Водночас Стефанчук наголосив, що релігійні організації, яких підозрюють у співпраці з Російською православною церквою, спочатку будуть перевірені експертами.

"Саме експерти, які займаються цими питаннями, скажуть, чи є ознака афілійованості з [РПЦ]. Якщо такі ознаки виявлять, то буде подано рішення про припинення діяльності такої організації [через суд]", — сказав Стефанчук.

При цьому такі релігійні організації матимуть змогу подати апеляцію у судовому порядку. Спікер парламенту підкреслив, що законопроект прописаний таким чином, щоб "унеможливити несправедливе переслідування" релігійних організацій та дати їм можливість "відскоблитися від Москви" відповідно до канонічного права.

"Ми порахували, що [потрібен] десь місяць на набуття чинності [закону], три місяці, щоб Кабмін напрацював нормативну базу. Після цього — ціла низка імплементацій. Тобто через дев'ять місяців [релігійні організації] […] можуть бути визнані в суді такими, що припинили свою діяльність", — наголосив Руслан Стефанчук.

Стефанчук також відреагував на зміни до другого читання законопроекту. Він зазначив, що в документі "гасла замінили юридичними конструкціями".

"Законопроект з півтори сторінки з першого читання виріс до 25 сторінок. Треба було узгодити документ з рештою законодавства", — додав спікер парламенту.

Заборона РПЦ в Україні

Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україні почали масштабну "зачистку" духовної сфери. Були порушені десятки кримінальних справ проти священнослужителів УПЦ московського патріархату, які підтримували та виправдовували війну. Крім цього, постало питання заборони Російської православної церкви в Україні та пов'язаних з нею організацій.

Комітет декілька разів переглядав свій висновок до другого читання, хоча і рекомендував у березні 2024 року його до другого читання. Документ викликав чимало суперечок у сесійній залі, доходило навіть до блокування трибуни.

16 серпня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної й інформаційної політики знову переглянув свій висновок до проекту щодо діяльності в Україні релігійних організацій. Він провів низку узгоджувальних рад із відповідними службами, врахував конструктивні пропозиції, що покращують документ. Зокрема, комітет підтримав пропозицію викласти назву законопроекту № 8371 у такій редакції: "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій". Також пропонується відтермінувати набрання чинності окремих положень акта.

Раніше народна депутатка Мар’яна Безугла повідомляла, що Верховна Рада остерігається ухвалювати закон про заборону церкви московського патріархату через побоювання негативної реакції США.

Нагадаємо, днями президент Володимир Зеленський провів онлайн-зустріч із представниками Всеукраїнської Ради церков і релігійних організацій. Вони обговорили законопроект, який обмежить вплив російської церкви на українські релігійні організації. Після цього, наступного дня, Всеукраїнська Рада церков і релігійних організацій повідомила, що підтримує законодавчу ініціативу щодо заборони діяльності релігійних організацій, пов'язаних з Російською православною церквою.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 18.08.2024 08:41