Кремль намагається отримати поступки від президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа у майбутніх переговорах щодо припинення війни. Росія та Путін активно відстоюють свої інтереси стосовно пропозиції про 30-денне перемир’я.
Про це повідомили аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War). Зокрема, вони акцентували, що Путін відкинув пропозицію про тимчасове припинення вогню та заявив, що припинення бойових дій "має бути таким, щоби привести до довгострокового миру й усунути першопричини" війни.
"Таким чином, Путін відхилив один з основних принципів пропозиції США та України — що тимчасове перемир'я має передувати формальним переговорам про завершення війни", — зазначили в ISW.
За словами аналітиків, в пропозиції України та США про тимчасове припинення вогню йшлося, що сторони обговорюють питання повернення військовополонених, затриманих цивільних осіб і примусово депортованих українських дітей, і це потребуватиме майбутніх переговорів з Росією. Водночас у проекті припинення вогню не згадується про переговори з Росією щодо української території, енергетичної інфраструктури чи активів.
Таким чином, переконані в ISW, Путін намагається змінити послідовність переговорів, щоби змусити Трампа зробити попередні поступки з питань, які не є частиною україно-американської пропозиції щодо тимчасового припинення вогню, але є частиною військових цілей Росії.
В ISW вважають, що Росія не відмовилася від свого наміру знищити суверенітет України. Про це свідчать декілька факторів.
По-перше, Кремль вимагає у переговорах зафіксувати нейтральний статус України та відмову НАТО приймати країну в Альянс у майбутньому. Російське "вето" на вибір країни з цих питань, рівнозначний запереченню здатності України робити вибір щодо своїх альянсів і механізмів безпеки як суверенної та незалежної держави.
По-друге, Кремль надалі відмовляється від перспективи введення в Україну європейських миротворців і називає їх "контингентами" НАТО, що суперечить позиціям США й України з цього питання.
У Москві заявляють, що будь-які переговори стосовно майбутніх міжнародних миротворчих місій в Україні повинні проводитися лише після укладення остаточної мирної угоди для завершення війни, а також лише якщо обидві сторони погодяться, що для реалізації угоди потрібна міжнародна підтримка. Кремль, видно, намагається диктувати терміни та послідовність переговорів, вимагаючи, щоб остаточні мирні переговори передували будь-яким обговоренням миротворчих місій у післявоєнній Україні.
В Інституті вивчення війни наголосили, що при цьому Росія жорстко відкидає будь-яку участь країн Європи у миротворчих місіях після війни — на противагу позиціям США й України з цього питання. Це при тому, що суттєва європейська участь є критично важливою для будь-якого мирного врегулювання, що встановить в Україні тривалий мир.
Нагадаємо, американський президент Дональд Трамп наголосив, що він проведе розмову з очільником Кремля Володимиром Путіним уже у вівторок, 18 березня. Важливі переговори варто очікувати близько 18:00 за київським часом.