Націоналізація на порозі у розпал війни: ISW розкрив план Путіна щодо приборкання російських еліт
Фото: kremlin.ru

Націоналізація на порозі у розпал війни: ISW розкрив план Путіна щодо приборкання російських еліт

Російський диктатор Володимир Путін посилює тиск на великий бізнес, вимагаючи від олігархів прямих фінансових вливань у державний бюджет на тлі затяжної війни. Такі кроки фактично анулюють домовленості 2000-х років, коли Кремль обіцяв не переглядати результати приватизації в обмін на лояльність бізнес-еліт.

Про це повідомили аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War).

Кінець епохи приватизації

Як зазначають аналітики, вимога Путіна до провідних російських бізнесменів щодо "добровільних" пожертв на користь держави ставить під загрозу фундаментальну домовленість, яка існувала понад чверть століття. Ще у липні 2000 року, невдовзі після приходу до влади, диктатор пообіцяв олігархам підтримувати результати приватизації 1990-х років. Головною умовою було повне усунення бізнесменів від політики та їхня особиста присяга на вірність Кремлю.

Проте повномасштабне вторгнення змусило Москву переглянути ці правила. Путін, який раніше публічно виступав проти націоналізації, тепер поступово прискорює цей процес, створюючи нову модель поведінки для еліт.

"Обов’язок" платити за війну

Позицію Кремля 27 березня озвучив Дмитро Пєсков, коментуючи зустріч диктатора з бізнесом, що відбулася напередодні. За його словами, один з учасників заходу зазначив, що більшість присутніх розпочали свою справу у 1990-х і були пов'язані з російською державою "так чи інакше" на той час.

Саме тому, як стверджує Пєсков, багато представників великого капіталу "вважають своїм обов'язком" робити фінансові внески в російську державу. Такі заяви аналітики розцінюють як прямий натяк на те, що відмова від фінансування військових потреб розглядатиметься як зрада "державних інтересів".

Цензура як засіб приборкання бізнесу

В ISW наголосили, що для того, щоб нейтралізувати можливий супротив олігархів, Москва розгортає масштабну кампанію репресій в інформаційному просторі. Посилення цензури в інтернеті та атаки на Telegram мають на меті позбавити бізнесменів інструментів впливу.

Кремль прагне заздалегідь знешкодити тих, хто міг би використати медіаресурси як зброю проти зусиль з націоналізації активів. Таким чином, російські еліти опинилися перед вибором: або добровільно віддати капітали на потреби армії РФ, або втратити власність через примусове вилучення без права на публічний протест.

Раніше глава Кремля Володимир Путін озвучив нові цинічні заяви щодо війни проти України. Скандальні вислови він зробив на святкуванні дня військ нацгвардії РФ. 

Нагадаємо, нещодавно речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що у переговорах Росії й України немає жодного просування в питанні територій. Однак Москва начебто залишається відкритою до подальших зустрічей.

Водночас президент США Дональд Трамп переконаний, що Україна та Росія перебувають за крок до підписання мирної угоди, проте особиста неприязнь лідерів обох держав гальмує цей процес. Американський лідер прагне завершити війну до початку проміжних виборів у Штатах.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X TrueUA - YouTube
Завантажити ще
Реклама