Володимир Зеленський. Джерело: Офіс президента України

Законопроект про мобілізацію скерували на підпис Зеленському

У вівторок, 16 квітня, законопроект про мобілізацію №10449 відправили на підпис президента України Володимира Зеленського. Його вже підписав Руслан Стефанчук.

Про це свідчить картка законопроекту, яку опублікували на сайті Верховної Ради України. Там же видно, що документ уже підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Тепер законопроект має підписати президент Володимир Зеленський. Після цього через місяць закон набуде чинності.

Верховна Рада 11 квітня схвалила в другому читанні законопроект про мобілізацію. "За" проголосували 283 народних депутатів. При цьому норму про демобілізацію виключено з документа.

Основні положення закону про мобілізацію

 • Замість строкової служби вводиться базова військова служба терміном п’ять (у мирний час) і три (у воєнний час) місяці. Українці віком до 24 років зможуть обирати рік і період проходження базової служби.
 • Запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах, проводитиметься у вишах усіх форм власності.
 • Не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна зробити онлайн в особистому кабінеті або у ЦНАПі. Громадяни, які перебувають на військовому обліку, можуть в добровільному порядку створити особистий електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
 • Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю, а також демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовець не висловлює бажання продовжити службу).
 • Визнані обмежено придатними мають повторно прийти військово-лікарські комісії.
 • Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
 • Ті, хто отримав II-III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (крім військовослужбовців), мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби.
 • Щодо консульських послуг за кордоном, то протягом 60 днів потрібно оновити персональні дані в ТЦК. При цьому зробити це можна дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.
 • Обмеження права кермування авто для ухилянтів від військової служби. Однак є винятки.
 • Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський здійснюватиме фото- та відеофіксацію процесу надання та перевірки документів із застосуванням технічних приладів і засобів фото- та відеофіксації.
 • Необхідність обов'язково мати при собі військово-обліковий документ і показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ. Потрібно на період мобілізації усім громадянам віком від 18 до 60 років, що перебувають на обліку (чи зняті з нього).

Нагадаємо декілька днів тому в The New York Times з’явилася стаття про те, що в Україні демографічна криза загрожує мобілізації. Чоловіки віком від 18 до 30 років — це представники найменш численного покоління за всю історію незалежності країни.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 16.04.2024 14:56